FAO Türkiye Temsilciliği’nden Gastro İnovasyon Merkezi’ne Hibe Desteği

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Japon Hükümeti tarafından fonlanan projesi kapsamında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği sağladı.

DTSO ile hibe sözleşmesi imzalayan FAO Türkiye temsilcileri Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti ve Key Ma Kadın Kooperatifi kuruluşu için teknik destek sunmaya başladı.

Proje desteği ile Gastro İnovasyon Merkezi yöresel ürün satış noktası ve yöresel lezzet üretim ve sunumlarının kadınların önderliğinde kurulacak bir kooperatif aracılığıyla yönetilmesi hedefleniyor. Bu amaçla kurulacak Key Ma kooperatifinin kırsal bölgelerdeki kadın kooperatifleri ve kadın üreticiler ile çalışması ve girdilerini kooperatifler ve kırsaldaki üreticilerden alması planlanıyor.

 

Gastro İnovasyon Merkezi’ni Key Ma Kadın Kooperatifi İşletecek

Yöresel ürün ve lezzetlere odaklanan merkez, Key Ma Kooperatifi aracılığıyla kültürel miras değerlerini koruyarak, kırsalda üretilen ürünleri inovatif bir şekilde pazara sunacak. FAO Türkiye Temsilciliği kooperatif kuruluşu için eğitmen, ekipman, kapasite geliştirme ve pazara erişim desteği sunacak.

Kurulacak kooperatif kırsal bölgelerdeki kadın kooperatifleri ile de işbirliği sağlayarak çalışacak. Bu şekilde kırsal bölgelerdeki üretimlerin merkez bünyesinde değerlendirilmesi ve pazara sunumunun desteklenmesi sağlanacak.

Proje kapsamında FAO Türkiye Temsilciliği tarafından merkez çalışanları, merkez bünyesinde eğitim alan kadınlar ve işbirliği sağlanan kadın kooperatiflerine yönelik 3 günlük kültürel miras ve tasarım odaklı bir eğitim programı başlatıldı.