Duyurular
enkutr

DTSO Başkanı Kaya’dan Fırsatçı Ev Sahiplerine Çağrı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır’da kira artışı yapan ev sahiplerini uyararak, “Eğer uygulamalar devam ederse, biz de DTSO olarak, Ticaret İl Müdürüyle, Vergi Dairesi’yle hemen ortak bir çağrı merkezi oluşturacağız ve bunu yapan mülk sahiplerine ne gerekiyorsa cezai yönteme gideceğiz. Bu son çağrımızdır!” dedi.
Diyarbakır’da son günlerde büyük tepki çeken fırsatçı ev sahiplerinin kiralara yaptığı fahiş zamlar, kent dinamiklerinin de ana gündemi oldu.  DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, depremin ilk anından itibaren Diyarbakır’ın örnek yardımlaşma ve dayanışma örneği sergilediğini söyledi. Kaya, “İnsanımızı sokakta bırakmadık, aç, susuz bırakmadık. Bunu kent olarak hep beraber yaptık. Sivil toplum kuruluşuyla, valiliğiyle, esnafıyla, sıradan bağış yapan halkıyla birlikte yaptık” dedi.

CEZAİ MÜEYYİDE ÖNCESİ FIRSATÇILARA SON ÇAĞRI

Bu süreçte bazı fırsatçıların konut kiraları ile ilgili yaptıkları uygulamanın kente büyük zarar verdiğini ifade eden DTSO Başkanı Kaya, şöyle devam etti: “Yani bugün normalin üstünde bir kira talebinde bulunan ile, depremde sokakta kalmış insanları dışarıda bırakmak, aynı uygulamadır. Siz eğer gerçek anlamda kiranızı değil de 1.000 TL bile fazla talep ediyorsanız o insanı sokakta bırakıyorsunuz. O insanın çocuğunu sokakta bırakıyorsunuz. Ben bir Diyarbakırlıya, bunu yakıştırmıyorum. Lütfen biz bir cezai uygulama başlangıcına girmek istemiyoruz. Diyarbakır cezalarla terbiye olacak kent değil, Diyarbakır kendine sahip çıkarak, kendini düzelterek yol alan bir kenttir. Eğer uygulamalar devam ederse, biz de Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası olarak, Ticaret il müdürüyle, Vergi Dairesi’yle hemen ortak bir çağrı merkezi oluşturacağız ve bunu yapan mülk sahiplerine ne gerekiyorsa cezai yönteme gideceğiz. Bu son çağrımızdır! Çünkü, her semtin kendine göre kira rakamını çok iyi biliyoruz. Diyarbakır kira ve satışların rayiç fiyatını biz belirliyoruz. Onun için belirlediğimiz kira ve satış rayicinden fazla lütfen talep etmeyin! Başınızı ağrıtacak bir cezai işleme bizi sokmayı mecbur etmeyin. Bu burada kentimize özellikle bunu yapan insanlara son çağrımızdır. Nasıl ki depremden sonra hemen sahip çıktık, şu an Diyarbakır’da 400’ün üstünde yıkılacak binamız var bu binalardan çıkmak zorunda kalan insanlarımız var nu insanları bu kış kartlarında 100-200 lira kazanacağız diye bunları çocuklarıyla birlikte sokağa bırakamayız. Bıraktırmayacağız! Buradan son çağrı olarak yapıyoruz.”