Duyurular
enkutr

DTSO 2022’de 3 bin 830 kişiye eğitim verdi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı desteği ile kurulan Sanayi Mektebi ve Girişimci Destek Merkezi bünyesinde 2022 yılında 3 bin 830 gence eğitim verildi.

2023 yılı eğitim ve etkinlikleri düzenlenen lansman toplantısında sivil toplum örgütleri, kamu kurumları, eğitmenler ve kursiyerlere tanıtıldı. 2022 yılında eğitim programlarını tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

2 yılda 2.430 kişinin katılımı ile nitelikli eğitim programları düzenlendi

2 yıldır moda tasarım, animasyon, görsel tasarım, dijital beceriler ve yeni gelişen teknolojiler gibi 55 farklı alanda eğitim programları düzenleyen Sanayi Mektebi bünyesinde 1.050’si kadın toplam 2.430 kişi eğitim programlarına katılım sağladı. Mektep bünyesinde 2023 yılında ise gençlere yönelik istihdam odaklı moda tasarım, temel yazılım dilleri, dış ticaret uzmanlığı, grafik tasarım, animasyon, sinema, mimarlık ve mühendislik programları gibi 15 farklı alanda 500 kişiye eğitim verilmesi planlanıyor.

1.500 kişi girişimci merkezi etkinliklerinden yararlandı

Girişimci Destek Merkezi bir yıllık bir süre için yaklaşık 1.500 gence, kadına ve iş kurmak isteyen girişimci adaylarına ulaştı. Özellikle yazılım ve yaratıcı sektörler alanında girişimleri destekleyen merkez 2023 yılında da gençler, kadınlar, liseliler, çocuklar gibi farklı gruplara geleceğin meslekleri ve teknoloji alanları konusunda farkındalık ve girişimcilik çalışmaları düzenlemeyi planlıyor. Merkez İstasyon Diyarbakır olarak Habitat Derneği, TOBB ve Facebook işbirliğinde faaliyetlerini planlıyor.

Düzenlenen toplantıda konuşan DTSO Meclis Başkanı Nevin İl, 3 yıldır yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulan alanların gençlerin, kadınların ve girişimci adaylarının buluşma noktası olduğunu söyledi.  İl; 2023 yılında da özellikle gençler ve kadınların istihdamı ve girişimciliğini desteklemek için çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Gastro İnovasyon Merkezi eğitim ve etkinlikleri başlıyor

Toplantıda konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ise, “Sanayi Mektebi ve Girişimci Destek Merkezi bünyesinde, kentin beşeri sermayesinin güçlendirilmesi ve daha nitelikli iş alanlarında girişimlerin açığa çıkması için eğitim, danışmanlık, mentorluk ve kuluçka merkezi hizmetlerini sürdüreceğiz” dedi.

Kaya, “Sanayi Mektebi ve Girişimci Merkezi yanında Gastro İnovasyon Merkezi’ni de şubat ayında hizmete açacağız. Burada da özellikle kadınlara yönelik yöresel yemek eğitimleri, sunumu, yöresel ürün satışı ve yöresel ürün ve lezzetlerin ticarileşmesi için çalışmalar yapacağız. Bu üç merkezin yeni dönem faaliyetleri için Habitat Derneği, BM, Sabancı Vakfı ve yerelde TMMOB ve DİFAK gibi yerel kuruluşlar ile işbirliği sağladık.  Bu işbirlikleri sayesinde daha etkin, daha çeşitli ve sürdürülebilir çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Lansman toplantısında son olarak DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok, her 3 merkez bünyesinde bugüne kadar yapılan çalışmalar ve 2023 yılı programları hakkında sunum yaptı.  Toplantı katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile tamamlandı.