Duyurular
enkutr

DTSO’dan İzmir’e 35 metrelik örgü peynir jesti

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesi, İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık işbirliği ile dün start alan 16.Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Ticaret ve Fuar Kongresi (TTI), ikinci gününde de renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye’nin birçok kentinden katılımcının yer aldığı fuarda, ilk gün olduğu gibi dün de Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın standı büyük ilgi gördü.

35 Metrelik Örgü Peynir Sergilendi

Diyarbakır’ın Coğrafi İşaretli Tescilli Ürünleri’nin ikram edildiği standa ev sahibi İzmir’e jest yapıldı. DTSO standında, plaka numarası 35 olan İzmir için 35 metre uzunluğunda Diyarbakır Örgü Peyniri sergilendi. Ayrıca Türk Patent Kurumu tarafından Coğrafi İşaret tescili alan 48 ürünün tanıtımı yapıldı, ziyaretçilere yöresel lezzetlerin ikramları yapıldı.

Tarihi ve kültürel mekanların fotoğraflarının sergilendiği standa sahne alan MA Music sanatçıları, seslendirdiği geleneksel ezgilerle, fuar alanına büyük bir coşku kattı. DTSO standına iş dünyasının önemli temsilcileri ve yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği stantta halaylar çekildi.

Tayınlamak: Kentimizi Daha İyi Tanıtma Konusunda Kararlıyız

Travel Turkey İzmir Fuarı’nı değerlendiren DTSO Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Diyarbakır’ın tarihsel ve kültürel değerlerinin yanı sıra eşsiz mutfak lezzetini tanıtmak için İzmir’de açtıkları standa yoğun ilgi gösterildiğini söyledi. DTSO olarak bugüne dek kente özgü 48 ürün için Türk Patent Kurumu’ndan “Coğrafi İşaret” tescili aldıklarını ifade eden Tayınlamak, “Diyarbakır, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış köklü geçmişi ve barındırdığı yüzlerce tarihi ve kültürel değerleri ile Dünya Mirası Listesi’ne girmiş, dünyanın sayılı kentlerinden biridir. Biz bu değerleri tanıtma anlamında Fuar Komisyonu olarak yol haritamızı genişlettik. Gerek gastronomi gerek turizm alanında kentimizi hak ettiği seviyeye getirmeye kararlıyız” diye konuştu.