“EŞSİZ YÖRESEL LEZZETLERİN DİYARAKIR BULUŞMASI”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Diyarbakır tarafından organize edilen 55 ilden 157 firmanın katıldığı Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

 

Geçtiğimiz yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 farklı İl’den 150 firmaya ev sahipliği yapan ve geniş bir yelpazede zengin lezzet çeşitliliği sunan 4.Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı, yöresel ürünlerin markalaşarak yeni pazarlara açılma hamlelerine önemli katkılar sağlayacak.

 

Bölge Gastronomi Turizminin gelişimi bakımından da önemli bir platform olan Fuar, Hatay’dan Adıyaman’a, Aydın’dan Afyonkarahisar’a Ankara’dan, Batman’a, Mersin’den Bitlis’e Bursa’dan, Çankırı’ya Denizli’den Çorum’a, Düzce’den Elazığ’a, İstanbul’dan Erzurum’a Amasya’dan Gümüşhane’ye, İzmir’den, Malatya’ya Antalya’dan İran Urumiye’ye kadar yedi farklı coğrafi bölgeden ve yurtdışından gelecek olan 167 firma ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

 

15 Kasım 2022 Salı günü dördüncü kez kapılarını açacak olan Fuar’da 55 farklı İl’den 167 firma ve kuruluş ürünlerini 6 gün boyunca ziyaretçilerle buluşturacak. Yedi Coğrafi Bölge’nin eşsiz yöresel lezzetlerinin sergileneceği Fuar’da, Onur konuğu Hatay’a ait yöresel yemekler de Sahne Mutfak’ta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

 

Ünlü şef, gurme, akademisyen ve bloggerların da yer alacağı yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklenecek olan Fuar, birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapacaktır

 

Gurme Fuarı Bölgenin Gastronomi Turizmi Önemli Bir Destek Sağlayacak

 

Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 4. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’na ilişkin bilgi veren, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya “Bu yıl 4.ncüsünü düzenlemekte olduğumuz Gurme Ve Yöresel Lezzetler Fuarımızı çok geniş bir yelpaze ile gerçekleştiriyoruz. Bu fuar ülkemiz ve bölgemiz gastronomi turizmine önemli katkılar sağlayacak bir fuar olması itibariyle oldukça önemli bir fuar. Her alanda olduğu gibi Gastronomi alanında başta ilimiz Diyarbakır olmak üzere bölgemiz önemli bir potansiyele sahip.

 

33 medeniyetin izlerini daha dün gibi canlı tutan bu coğrafyada her bir kültürün, her bir lezzetin kendine has bir ayrıcalığı, cazibesi var. Bizler işte bu kültürel zenginliğimizi bütün dünyaya tanıtmak, bölgemizi GASTRONONOMİ alanında bir merkez yapmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunmaktayız.

 

Oda olarak 2020’de Gastronomi alanında başlattığımız Coğrafi İşaret Tescili başvuruları kapsamında 64 ürünün başvurusunu yaptık. Bugün itibariyle 48 yöresel lezzetimizin coğrafi işaret tescil belgesini aldık. Ayrıca Karacadağ Pirinci, Boğazkere Üzümü ve Çermik Biberi’nin Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almak için başvuruda bulunduk. Çok yakın bir zamanda ilimizin birçok yerel ürün ve lezzetini dünya literatürüne yerleştiriyor olacağız. Dolayısıyla bölge turizmine de çok önemli katkılar sağlamayı umuyor, kararlılıkla çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

 

Bu vesileyle bu yılki fuarımızın onur konuğu olan Hatay Valimize, Hatay Ticaret ve Sanayi Odasına, Hatay Ticaret Borsasına, fuarın düzenlemesinde emek ve katkıda bulunan tüm kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına, meslek örgütlerine, Oda ve Borsalarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.