Duyurular
enkutr

DİYARBAKIR İŞ CAMİASI BİR KEZ DAHA GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRDİ

4 yıllık görev süresi dolan “Diyarbakır İş Konseyi” gelecek 4 yıllık süreç için yeniden oluşturuldu. Kentin farklı simalarının katılımıyla yapılan toplantıda konsey başkanlığına Mustafa Vural seçildi.

 

Diyarbakır İş Konseyi toplantısında konuşan Başkan Burç Baysal, “2013 yılında sadece Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları tarafından oluşturulan Diyarbakır İş Konseyi 2018 yılından sonra konsey yapımız daha da genişledi. İş Konseyi içerisinde hem dernek başkanlarımız hem de iş insanlarımız ve şahsiyetlerden oluşan bir yapı haline dönüştürüldü. 2018-2022 dönemi içerisinde bütün konsey üyelerinin desteğiyle birlikte başkanlığını yürüttüm. Bugün burada başkan olarak sizlerle son toplantımızı gerçekleştiriyoruz. 2022’nin son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde kentimiz iş dünyası olarak 2 tane çok önemli seçim atlattık. Yeni oluşan Oda/Borsa Yönetim Kurullarının kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki 4 yıllık dönemi daha verimli geçirmelerini diliyorum. Konseyimiz kentin ekonomisini bir şekilde tartışılan bir ortam haline çevirmek ve buradan kentimizdeki iş dünyamızın içerisindeki örgütlü yapılara yön vermek amacıyla kurulmuş bir yapıdır. Geçtiğimiz dönem içerisinde finansa erişim, Organize Sanayi Bölgelerinin durumu, kentin tanıtımı ve merkezi hükümetin aldığı ekonomik kararlarla ilgili kentimiz adına açıklamalarda bulunduk. Yeni Konsey Başkanımız ve Konsey Üyelerimize başarılar diliyorum” dedi.

Daha sonra konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “Değerli İş Konseyi Üyeleri; Odamız ve şahsım adına hepinize hoş geldiniz diyorum.  İki hafta önce kaybettiğimiz kentimizin çok değerli bir iş insanını, Diyarbakır sevdalısını, Odamız ve birçok sivil toplum örgütünün kurucusu, yöneticisi, abisi olan Raif Türk’ü anmakla başlamak istiyorum. Bu kente birçok kalıcı eser bıraktı. Saygıyla anıyor, rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun.

İş Konseyi sadece Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının tek başına kurduğu bir yapı değil, kentimizdeki sivil toplum örgütlerinin, siz değerli şahsiyetlerin ortak aklıyla kurulmuş bir yapıdır. 2018 yılında Oda yönetimini devir aldığımızda ilk olarak bu yapıyı gündemimize aldık ve çalışmalarımıza başladık. Çünkü TOBB bünyesinde de benzer bir yapı var, orada da ülkenin saygın iş insanlarının görüş ve önerilerinden yararlanmak amacıyla sektör meclisleri oluşturulmuş. Bu meclislere yereldeki Oda veya Borsalardan da görüş alınmak suretiyle seçimlere katılmayan veya katılmak istemeyen ama ülke ekonomisinde söz sahibi iş insanları davet edilerek onların görüş ve önerileri alınmaktadır. Bu daha katılımcı bir yönetim anlayışı hakim kılınmasının önünü açmaktadır. Bu meclislerden birinde TOBB Sağlık Hizmetleri Meclisi’nde ilimiz iş insanlarından Turan Odabaşı’da yer almaktadır.

Biz de 2018 seçimlerinde buna benzer bir yapı kurmayı hedefleyerek o zamanki DİSİAD Başkanımız sayın Burç BAYSAL olmak üzere kentteki meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve değerli şahsiyetleri ile konseyimizi kurduk. Dört yıllık çalışma sürecinde konsey üyelerimizin değerli görüş ve önerilerinden büyük fayda gördük. Destekleri bizi daha güçlü kıldı. Bugün burada da siz değerli katılımcılarımızla önümüzdeki 4 yıl için görev yapacak olan konseyimizi kurmuş olacağız. Katılım sağlamanızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum.

Kutuplaşmanın en üst düzeye ulaştığı, kentimizin yönetişim anlayışında sıkıntıların yaşandığı bir dönemde kentin bütün kesimlerini temsil eden siz değerli iş insanlarımızla kuracağımız bu yapının yapacağı çalışmalar çok daha büyük önem taşıyacaktır.

Geçen 4 yıllık süreçte konseyin başkanlığını yapan ve bugün görevi yeni bir arkadaşımıza bırakacak olan sayın Burç BAYSAL ve tüm konsey üyelerine teşekkür ediyorum, yeni seçilecek Konsey başkanı ve üyelerine de başarılar diliyorum.”

Yeni Seçilen Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, Diyarbakır’da bir bayrağı taşımak bir bayrağı devralmak oldukça zor bir durum olduğunu ifade ederek,  “Diyarbakır dışında sivil toplum birlikteliğini esas olan başka bir kent yoktur. Diyarbakır bu konuda kendine münhasır bir kent. Konsey üyelerimizin katkı ve desteğiyle umarım Diyarbakır’ı istenilen yere getirmeyi başarırız. Sivil toplum bir kentin kalkınmasında çoğu zaman devlet ve hükümetlerden daha fazla rol üstlenerek, kentin ekonomisinde etkin ve belirleyici rol oynuyor. Bizleri böyle önemli bir görevde layık gördüğünüz için hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

2022-2026 Dönemi Diyarbakır İş Konseyi Üyeleri isimlerden oluştu;

A.Latif TÜRK Fidan BOZDOĞAN KAYA Mustafa Özgür KAVAK Servet GÜZEL
Abdullah SAKA Gafur TÜRKAY Mustafa VURAL Seyithan BARUT
Ahmet ARZU Hasan ASLAN Nazif ŞİMŞEK Seyithan ÇİÇEK
Ahmet TANAMAN Hüseyin OĞULMUŞ Necmettin AKYIL Sezai TOPALAN
Ahmet YARGI İbrahim ÇİÇEK Nurettin AKCAN Sıddık KURUL
Ali AKSU İbrahim DERE Nurten MUHSİNOĞLU Sidar ONAT
Alican AVŞAR M. Beşir YILMAZ Nurullah EDEMEN Süleyman ODABAŞI
Alican EBEDİNOĞLU M. Cevat DELİL Osman AKYIL Şaban BAL
Asım TUNCAY Mahmut ARIKBOĞA Osman BAŞKAN Şerafettin İSLAMOĞLU
Bakır İNANÇ Mahmut LAZKAN Pervin DİNÇER Şeref AKGÜN
Behcet TOPRAK Mahmut SERT Ramazan COŞKUN Şeref ÖZEN
Berfin ODABAŞI Medeni DİLEK Ramazan ÖZKILIÇ Şeyhmus ALTO
Burç BAYSAL Medeni KAN Ramazan ŞİMŞEK Şeyhmus DOĞAN
Bülent İPEK Mehmet BOZKUŞ Ramiz DİKEN Şükrü ADANIR
Bülent YAZICIOĞLU Mehmet DALKIRAN Recep KARAVİL Şükrü ÖZEN
Cahit AKIN Mehmet FİDAN Recep ŞALLIOĞLU V. Levent BUDAK
Defne EYYUBİ Mehmet KAYA Remzi DİNÇ Vecdi ÇAKMAK
Ekrem KALKAN Mehmet KIRICI Rojda YILMAZ Veysi GÜZELGÜN
Ekren ÖZEKİNCİ Meryem GÜLER ÖNER Sadık ELALDI Veysi KAYA
Emre ALTINDAĞ Muhittin BAL Salih AKIN Yıldız TÜRK
Engin YEŞİL Muhsin ERDOĞMUŞ Selahattin CENGİZ Yüksel KAYA
Erhan AKALIN Mustafa FİDAN Selahattin ÇOBAN Ziya SÖNMEZ
Etkin CİHANGİROĞLU Mustafa ONAT Selahattin GÜNEŞ Zuhat Hasip AYDIN
Zülfikar HALEFOĞLU