Duyurular
enkutr

Türkmenistan’ın Transit Taşımacılığa İzin Vermesi

Sayın Üyemiz,

TOBB tarafından Odamıza gönderilen yazıya atfen, Türkmenistan’ın Türkiye Büyükelçiliğinden alınan 30.05.2022 tarih ve 3140 sayılı yazıda 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren yabancı uluslararası taşımacılık firmalarına ait araçların sürücüleri ile birlikte “SarahsFarap-Sarahs” güzergahı dahilinde Türkmenistan sınırlarından transit geçişlerine izin verildiği bildirilmektedir.

Söz konusu transit geçiş izni için hazırlanan rehberin Türkçe tercümesi aşağıda sunulmaktadır.

Yabancı Karayolu Taşımacılarının 1 Haziran 2022 itibariyle Türkmenistan Transit Geçişlerine Dair Rehber

1- Tüm Covid aşıları kabul edilmekte midir?
-Evet, bir istisna olmaksızın tüm aşılar tanınmaktadır

2- Transit kurallarında 3 belge belirtilmiştir; aşı sertifikası, Covid-19 antikoru olduğunu teyit eden belge ve bir PCR testi. Bu 3 belgenin de sunulması gerekli midir, yoksa sadece birinci ve sonuncu yeterli midir?
-İkinci belge (antikor) aşı sertifikasında otomatik olarak mevcuttur.
-Temel şart bir aşı sertifikasıdır (son aşı gününden itibaren 42 günden erken düzenlememiş olması kaydıyla) ve bir negatif PCR testi (sınır geçişinden 72 saatten geç düzenlenmemiş olması kaydıyla).

3- Sınırda bir hızlı PCR test sonucu almak ne kadar zaman sürmektedir?
-15-20 dakika

4- Sınırda PCR testi yaptırmanın maliyeti nedir? Ödeme metodu nedir?
-30 USD, sadece nakit ödeme.

5- Araçların sıhhi dezenfeksiyon işleminin maliyeti nedir? Ödeme metodu nedir?
-Ücretsiz veya 2 USD (henüz netleştirilmedi) sadece nakit ödeme.

6- Rusya Federasyonunda bulunan Türkmen Büyükelçiliği yakın zamanda vize düzenlemesini durdurdu. Türkmen Büyükelçilikleri ne zaman vize başvurularını kabul etmeye başlayacak?
-Türkmenistan Göçmen Servisi, yurtdışındaki tüm Türkmen Büyükelçiliklerine sürücüler için vize başvurularının kabul edilmeye başlanması için bir talimat gönderdi. Bir vize başvurusunda, sürücünün Farap-Sarakhs- Farap transit güzergahını kullanacağı kesinlikle belirtilmelidir. Ayrıca, aşı sertifikasının bir sureti de her bir sürücü için başvuru formuna eklenmelidir.

7- Nereden bir vize için başvurabilirim/alabilirim? Örneğin, sürücü için sınır kapısına varıldığında transit vize alınması mümkün müdür? Vize başvuru ücreti ne kadardır?
-Kişi, taşımacının merkezinin bulunduğu ülkedeki büyükelçilik veya konsolosluğa önceden vize daveti için başvurmalıdır. Bir vize etiketi büyükelçilik/konsoloslukta veya sınır kapısında sürücünün vize başvurusunu önceden konsolosluk/büyükelçiliğe yapıldığını ispat ettiğinde pasaporta yapıştırılır. Vize başvuruları genellikle 10 (on) işgününde acil olmayanlar için, ve 3 (üç) işgünü acil vizeler için (iki katı daha yüksek maliyetle) sürmektedir. Türkmenistan’a varış öncesinde vize temin edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

8- Sürücülerin Türkmenistan topraklarına vizesiz girişlerine izin verilecek midir?
-Hayır. Vize zorunludur.

9- Günlük sağlanacak konvoyların sayısı kaçtır? Her konvoyda kaç araç olacaktır?
-Sınıra ulaşan araç sayısına bağlıdır, ancak, günde en fazla 10 konvoya kadar olacaktır. Her konvoyda en fazla 20 araç olacaktır.

10- Farap’dan Sarakhs’a ulaşmak ne kadar sürmektedir?
-Dinlenme için durmalar dahil ortalama 9-10 saat.

Saygılarımızla,