Diyarbakır Sinema Buluşmaları Başlıyor!

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı desteği ile hizmete açtığı Diyarbakır Girişimci Destek Merkezi farklı alanlarda hizmet vermeye devam ediyor.

Girişimci Destek Merkezi 8 Haziran Çarşamba günü  “Diyarbakır Sinema Buluşmaları”’na ev sahipliği yapacak. Bünyesinde yeni girişimciler için paket destek programları ve mentorluk programları devam eden merkez kentte özellikle gençlerin ilgi duyduğu nitelikli iş alanlarına yönelik çalışmalar da yapıyor.

Kültür endüstrileri yanı sıra merkez bünyesinde animasyon, oyun, sinema, müzik gibi farklı yaratıcı sektörlerde gençlerin girişimlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Merkez bünyesinde düzenlenecek girişimcilik kampında gençlerin düşündüklerini, yapmak istediklerini iş fikrine dönüştürmeleri ve geliştirmeleri destekleniyor. Hızlandırıcı programını tamamlayan en iyi 3 fikir ise özel olarak ödüllendiriliyor. Merkez bünyesinde “Yaratıcı Girişimcilik Kampı” başvuruları devam ediyor.

Merkez hakkında bilgi veren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, sinema alanında kentte önemli bir potansiyel olduğunu söyledi.  Kentte gençlerin sinema alanında ilgilerinin yüksek olduğunu söyleyen Tayınlamak, “Profesyonel ve amatör olarak bu alanda çalışan yerelde pek çok insiyatif, girişim ve sanatçı var. Kentin kültürel miras değerleri, hikayeleri, masalları, ritüelleri, yaşanmışlıkları bu sektör için oldukça güçlü ilham kaynakları. Bu kadar büyük bir tarihsel birikim ve kültürel mirasa sahip bir kent sinema gibi yaratıcı sektörlerde de gelişme potansiyeline sahip. Yereldeki girişimler ve çalışmalar da bunu gösteriyor” dedi.

Tayınlamak, “Girişimci Destek Merkezi’nin sinema gibi yaratıcı sektörlerdeki girişimleri de desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için merkezin bu alandaki girişimlere altyapı, eğitim, atölye destekleri sunabileceğini düşünüyoruz. Merkezin bu alandaki çalışmalarını güçlendirme ve bu alandaki girişimleri desteklemek adına 08 Haziran 2022 Çarşamba günü yapımcı, yönetmen, oyuncu, senarist, sektördeki farklı aktörler ile “Diyarbakır Sinema Buluşmaları” kapsamında bir araya geliyoruz. Alanında uzman kişilerin katıldığı söyleşiler ve sonrasında düzenleyeceğimiz çalıştay ile merkezin bu alandaki çalışmalarına start vermek istiyoruz” dedi.

Tayınlamak, düzenlenecek olan söyleşilere ilgili herkesi davet ettiklerini belirtti.