Duyurular
enkutr

DTSO Başkanı Kaya, “İzmir ve Diyarbakır’ın birçok benzer yönü var”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bu yıl ilk kez kentte düzenlenen “Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı”na gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Diyarbakır iş camiasını bir araya getirdi.

DTSO toplantı salonunda  gerçekleşen “Diyarbakır-İzmir Kentler arası İşbirliği Geliştirme Toplantısı”na, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdıl Dara Odabaşı, CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane,  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Kadın Meclisi ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, İzmir ve Diyarbakır’ın birçok benzer yönünün olduğunu ve İzmir’de çok sayıda Diyarbakırlı işverenin bulunduğunu ifade etti. Kaya, “Gerek DTSO, gerek STK’lar ve iş insanları, bölgede demokrasinin gelişimi, doğru yönetimin oluşması için sürekli bir mücadele içerisindeler. Diyarbakır’ın önemli sorunları var. Elimizden geldiğince gerek kadın derneklerimize, kooperatiflerimize, kültür kurumlarımıza, amatör spor kulüplerimize destek vererek, ketin gerçek kimliğini ve ruhunu muhafaza ederek yürütmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları gerçekten çok önemli görev üstleniyorlar. Sadece Ticaret ve Sanayi Odası olarak değil, gerek iş camiasının temsilcileri gerekse de hak, hukuk mücadelesi veren sivil toplum kuruluşları, bölgede demokrasinin gelişimi ve doğru bir yönetimin oluşması için sürekli bir mücadele içerisindeler. Bunda da önemli başarılar sergilediğimize inanıyoruz. Bu konuda tabii ki sizlerden de önemli destekler alıyoruz. Başta Sezin Tanrıkulu kardeşimiz sivil toplum yapılanmasına destek veriyor. Bir kadın il başkanı olarak Gönül Hanım önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Soyer ise gastronomi fuarı için gittikleri Diyarbakır’a böyle bir toplantıda bulunmanın kendileri için önemli olduğunu belirtti. Turizmin tek başına bir endüstri olmadığını ifade eden Başkan Soyer, şöyle konuştu: “Aynı zamanda kültürlerin buluşmasına ev sahipliği yapan, ona köprü kuran bir sektör. O nedenle Diyarbakır’da bu fuarın düzenlenmesini önemli buluyorum. Gelecek yıllarda diliyorum ki ve umut ediyorum ki çok daha büyüyecek, çok daha güçlü bir fuar haline gelecek. Çünkü Diyarbakır’ın ne kadar büyük zenginlikleri olduğunu çok iyi biliyorum. Bu iki şehir birbirine çok benzer özellikler taşıyor. İzmir batının Diyarbakır’ı, Diyarbakır doğunun İzmir’idir. Bu nedenle bu iki şehrin birbirine çok daha bağlı olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Birbirlerine yapabilecekleri çok ciddi katkılar olduğunu düşünüyoruz. İzmir ile Diyarbakır arasında daha güçlü bağlar kurmaya ihtiyacımız var.”