Duyurular
enkutr

KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ ÜST BİRLİĞİ KURULUYOR

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ile bir araya gelen Küçük Sanayi Sitesi Başkanları Diyarbakır Merkez ve ilçelerdeki KSS’leri de içerecek bir yapılanma kararı aldılar.

Diyarbakır 1.nci, 2.nci, 3.ncü ve 4.ncü KSS, Metalciler Sanayi Sitesi, Marangozlar Sanayi Sitesi, MEGA Sanayi Sitesi, Bismil, Ergani ve Dicle Küçük Sanayi Sitesi başkanlarını katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “Diyarbakır ekonomisinin gelişmesi için kentin bütün bileşenleri ile birlikte hareket ediyoruz. Gerek küçük sanayi siteleri, gerekse de Organize Sanayi bölgelerimizin geliştirilmesi konusunda yoğun çalışmalarımız var. Mevcut OSB’de artan yatırım taleplerine karşı ek genişleme alanları kurduk. Tekstil OSB için de aynı durum var. Burada da talepler yoğun. Karacadağ OSB altyapısını hazırlamaya başladık. Kısa vadede burada yatırımcılara yer tahsisine başlayacağız.

Her İlçede KSS Kurma Çalışmalarımız Devam Ediyor

Küçük sanayi siteleri kentimizin en önemli istihdam ve üretim alanları olduğuna ifade eden Kaya, “Bu nedenle küçük sanayi sitelerimizi daha modernize edilmiş, fiziki alt ve üst yapıları tamamlanmış halde esnafımıza hizmet verebilir hale getirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz her ilçeye yeni en az bir KSS kurmak, mevcut KSS’leri ise modernize etmektir.

Kuracağımız yeni ve modern KSS alanlarına şehir merkezindeki mevcut KSS’leri ve KSS dışında faaliyet gösteren küçük esnafımızı taşımayı planlıyoruz. Bunu yaparken de mevcut KSS yöneticilerimizle birlikte, onların görüş ve önerilerini alarak planlama yapıyoruz. Mevcut KSS’lerdeki esnaflarımızın hak kaybına uğramadan yeri yere taşınmaları bizim için en önemli ve en öncelikli konu. Bütün kent paydaşlarının birlikte hareket etmesi kısa sürede başarılı işler çıkarmamızı sağlıyor ve çok daha hızlı yol alabiliyoruz.”

Gelinen aşamada birlikteliğimizi daha güçlü kılmak, işbirliğimizi daha ileri bir düzeye taşımak için KSS’lerin tek çatı altında birleşmesinin hazırlıklarını yapmaya başladık. Çok kısa bir sürede KSS’lerimizle birlikte “Küçük Sanayi Siteleri Üst Birliği”ni kurmayı planlıyoruz. Biz de meslek Odaları olarak bu birliğin içerisinde yer alıp, gerekli bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz. Bu şekilde gücümüzü birleştirerek yerel ve merkezi otoritelerden de gerekli destekleri çok daha kısa vadede alabilecek, kentimizin kalkınması yönünde çabalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Bu çabaları ve kararlılıkları için bütün KSS yöneticilerine teşekkür ediyorum.

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu’da konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, “Kentimizin en önemli istihdamını küçük esnaflarımız sağlıyorlar. Bu esnaflarımızın önünü açacak, onların daha iyi koşullarda üretim ve istihdam yaratmaları sağlanması için gerekli girişimlerimiz devam ediyor. Bu nedenle de başta KSS’lerimiz olmak üzere kent merkezinde bulunan küçük imalatçı esnafımızın yanında olmaya, onlara destek olmaya çalışıyoruz.

Küçük Sanayi Siteleri kent içinde dar alanlarda ve zor şartlarda hizmet üretmeye çalışıyorlar. Şanlıurfa karayolu, Pirinçlik bölgesinde yeni yer tahsis çalışmalarımız devam ediyor. Burada daha modern sanayi siteleri kurmayı hedefliyoruz. Bu sitelerin açılması ile esnafımızın daha iyi koşullarda hizmet üretmesi hem üretimi, hem de istihdamı arttıracak, kent ekonomisi daha çok gelişecek. Bizler meslek örgütleri olarak esnafımızın yanında yer alarak onlara güç katmaya çaba gösteriyor olacağız. Yereldeki kurumsal ilişkilerimizi bir adım daha ileri taşıyarak birlik kurma çalışmalarını önemsiyoruz. Bu yöntemle sorunlarımızı birlikte masaya yatıracak, birlikte çözüm üreteceğiz. Daha da önemlisi merkezi hükümetten ve ilgili bakanlıklardan daha fazla destek alabilmemiz de mümkün olabilecek.”

Toplantı neticesinde; başta Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar olmak üzere, ilçelerdeki mevcut KSS Kooperatiflerinin de katılımıyla en kısa sürede yeniden bir araya gelinerek çalışmaların birlikte sürdürülmesine karar verildi.