Duyurular
enkutr

DTSO, Elazığ TSO ve Malatya TSO ile işbirliği protokolü imzaladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya Ticaret ve Sanayi Odasıyla işbirliği protokolü imzalayarak, komşu iller arasında sosyo-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardılar.

DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet ilk olarak Elazığ TSO’yu ziyaret ederek, Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar  ve Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ile bir araya geldiler.

Diyarbakır İlkleri Hayata Geçirmeye Devam ediyor

Protokol İmza töreninde konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya; Diyarbakır ekonomisinin nitelikli dönüşümü için birçok örnek projeyi hayata geçirdiklerini, kalkınma hedefleri doğrultusunda yaptıkları çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Kaya, “Yatırım ve işbirliği fırsatlarını geliştirmek amacıyla daha önce Antalya, Bursa, Ordu, Rize TSO ve Antalya Ticaret Borsası ile işbirliği protokolü imzaladıklarını,  komşu iki ili Elazığ ve Malatya TSO ile de işbirliği protokolü imzalıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayız. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı faaliyetleri yakından takip ediyoruz. Özellikle deprem sürecinde yapmış olduğu çalışmalar ve koordinasyon ile Türkiye’nin dört bir yanından kurumların bu kente akın etmelerini sağladılar. Bu çok önemli bir çalışmaydı. Bugün bir kez daha Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istedik.

Asilhan Arslan başkan bizler için çok değerli bir başkandır. Bölgesel katkıları kadar kurumsal duruşu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden aldığı temsiliyet ve kararları hayata geçirmesiyle bizleri gururlandırıyor.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlerde önemli çalışmalar yapıyoruz ama bölgesel çalışmalarında çok önemli olduğunu yaptığımız birçok çalışmada gördük. Her kentin kendi öznel çalışmalarını yapmaları elbette çok önemli. Ancak bölgesel kalkınmanın sağlanması için kurumsal işbirlikleri çok daha önemlidir. Öncelikle komşu illerimizle ticareti ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimize dair bir yol haritası önümüze koymalıyız. Özellikle pandemi sürecinde bu ihtiyacın ne kadar elzem olduğunu hep birlikte gördük. Ne kadar dar alanda ticari ilişkileri geliştirebilirsek bir o kadar da ulusal ve uluslararası ölçekte de gelişmeleri sağlayabiliriz. Bugün burada Odalar arasındaki işbirliğini geliştirmenin adımlarını atarken aynı şekilde üniversiteler ve kalkınma ajansları gibi kurumlar arasında da işbirliklerinin geliştirilmesi önemlidir. Dolayısıyla burada turizm ve tarım destinasyonu konularında yapmak istediğimiz işbirliklerini yaşamın tüm alanlarında uygulamamız gerekiyor. Hem Diyarbakır, hem de Elazığ’daki kurumlarımız da bu çerçevede çalışmalarını biraz daha bölgesel niteliğe taşıyıp, bölgenin sosyo ekonomik gelişmişlik sıralamasında son sıralarda çıkmasını yapacağımız ortak çalışmalar ve dayanışmayla yapabiliriz.”

Elazığ ilinin tarihi, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında detaylı bilgi vererek sözlerine başlayan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan; stratejik plan çerçevesinde çalışmalarına devam ettiklerini, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı faaliyetleri yakından takip ettiğini ifade etti. Arslan, “Bizlere ufuk gösterecek, yön gösterecek birçok çalışmaları da DTSO’dan öğreniyoruz. Bunu buradan açık yüreklikle ifade etmek istiyorum. Diyarbakır’da Ticaret ve Sanayi Odacılığına yeni bir anlam kattı. Çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Protokolümüzün her iki ilimizde hayırlı olmasını diliyorum.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya Ticaret  ve Sanayi Odası işbirliği protokolü imzalandı.

Malatya TSO’da düzenlenen protokol programına Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu,  Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, Malatya TSO Meclis Başkanı Hasan Özkan, Diyarbakır TSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, iki odanın yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katıldı.

“Diyarbakır Türkiye’nin en önemli kentlerinden”

Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin en önemli kentlerinin başında yer aldığını ifade ederek konuşmasına başlayan Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Ülkemizin ve bölgemizin gelişimi, kalkınması birlik ve beraberlikle mümkün. Bu nedenle Malatya TSO olarak, doğu ve güneydoğu bölgelerimizdeki tüm oda ve borsaları kardeş olarak, yol arkadaşı olarak görüyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasını bizler birlikte gerçekleştireceğiz. Diyarbakır’da son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeleri Malatya iş dünyası olarak yakından takip ediyoruz. Diyarbakır TSO’nun, özellikle de Mehmet Başkanımızın ortaya koyduğu vizyonun Diyarbakır’a ve bölgesine önemli fayda sağladığının şahidiyiz. Bizler Diyarbakır’a her gittiğimizde kendimizi yabancı hissetmiyor, kendi ilimizde gibi hissediyoruz. Bu manevi bağı bugün işbirliği protokolüyle resmiyete dökeceğiz” dedi.

 

“Diyarbakır ve Malatya TSO’ları olarak coğrafi işaret alan ve başvuruda bulunan en büyük Odalarız”

Malatya TSO ile var olan sıkı birlikteliği kardeş oda protokolü ile resmiyete dökeceklerini ifade eden Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, “Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Oğuzhan Başkanımız Doğu ve Güneydoğu illerinin Oda ve borsalarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki temsiliyetini yapıyor. Yani bizleri orada temsil ediyor. Bizler hazırladığımız dosyaları ve iletmemiz gereken konuları TOBB Başkanımızdan önce Oğuzhan Başkanımız ile istişare ediyoruz. Yaklaşık dört yıldır sadece bizlim değil bölgemizdeki tüm Odaların Ankara’daki temsilini en iyi şekilde yapan bir arkadaşımız. Eğer bugün bölgedeki Oda ve borsalar hızla kendilerini geliştiriyorsa, ortak deklarasyonlar yayınlıyorlarsa bunun en büyük sebeplerinden biri de Malatya TSO başkanımızın gayretidir. Bugün imzalayacağımız kardeşlik protokolünün önericisi de mimarı da kendisidir. Malatya gastronomisi çok güçlü bir mutfak. Bunu yakından biliyoruz. Diyarbakır TSO olarak düzenlediğimiz Gurme Fuarı’mızın ikincisinin onur konuğu Malatya TSO olmuştu. O gün çok ciddi bir katılım sağlamışlardı. O günden sonra Odalarımız yöresel ürünlere coğrafi işaret alma konusunda yoğun mesai verdi. Diyarbakır ve Malatya TSO’ları olarak coğrafi işaret alan ve başvuruda bulunan en büyük Odalarız diyebiliriz. Bugün imzalayacağımız işbirliği protokolümüzün iki Odamıza hayırlı olmasını diliyorum. Kağıt üzerinde değil uygulamaya geçmesi için gerekeni yapacağımızı buradan söz veriyorum” dedi.