Duyurular
enkutr

Diyarbakır’da Tekstil Sektöründe yaşanan gelişmeler değerlendirildi

“Pamuktan Podyuma” sloganı ile harekete geçen Diyarbakır’ın Tekstil sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili olarak dünyaya ihracat yapan  Ünteks Group’ta bir araya gelen DTB, DTSO, DİSİAD, DOGÜNKAD ve GÜNTİAD, DTSO Kadın Meclisi, tekstilin kent ekonomisi üzerindeki etkilerini basın ile paylaştılar.

Diyarbakır OSB’de faaliyet gösteren Ünteks firmasında düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Ünteks Grup Başkan Yardımcısı Edip Ünver, DTB Başkan Yardımcısı Şeyhmus Ayhan, GÜNTİAD Başkan Yardımcısı Şefik Özdil, DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, DOGÜNKAD Başkanı Rojda Yılmaz ve  DTSO Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Seda Berakatoğlu  katıldı.

 

Türkiye’nin ilk Tekstil İhtisas OSB’nin Diyarbakır’da kurulduğunu anlatan DTSO başkanı Mehmet Kaya, “Kentimizi tekstil ve hazır giyim merkezi yapma kararlılığımızı ortaya koyarken, ‘Topraktan Podyuma’ sloganını kullanmıştık. Silvan Barajı’nın bitmesiyle birlikte Diyarbakır’ı kaliteli pamuk üretimi ile Türkiye’nin en önemli pamuk üretim merkezi haline dönüştüreceğiz demiştik. İhraç etmek elbette önemli ama üretim merkezinde bunu işleyerek son ürüne kadar dönüştürmek temel hedefimizdi. Gerek tekstil OSB ve gerekse karma OSB’mizde bu hedefe hızla ilerliyoruz.”

 

Entegre tesisleşmede arıtmanın önemine dikkat çeken DTSO başkanı Mehmet Kaya, “OSB’mizde arıtma tesisimiz bitti. Ürünler boyanmak için batı illerini gidip tekrar geri geliyordu. Tekstil OSB’mizde 6 boyama fabrikası üretime geçecek. Tekstil OSB’mizde 70 fabrika 2022 sonuna kadar bitmiş olacak. 50’ye yakın talep var. Sayın valimizle birlikte ek tekstil OSB’mizin kurulması için sanayi bakanımızla görüşüldü ve olumlu bir yol alındı. Bu OSB’miz de üretime geçince 10 bin olan istihdam rakamımız 30 bine çıkacaktır” dedi.

 

Tekstil İhtisas OSB ile birlikte diğer önemli bir konunun da merdiven altı diye tanımlanan kayıtsız işletmelere dönük düzenleme olduğunu vurgulayan Kaya, “Birçok bölgede valilik ile birlikte ve sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle Diyarbakır, Bismil, Çermik ve Ergani’de 55 bin metrekarelik işlikler oluşturacağız. Burada ki temel amaç merdiven altında kayıtsız çalışan firmaları yurtdışına ihraç yapacak kalite standardına getirmektir. Marka yaratmak kadar uluslararası markaların da tedarikçisi olmak önemlidir. Bunun için hem kalite standardını yakalamak, hem üretim yapanların haklarını yerine getirmek, hem de çevre duyarlılığını geliştirmek önemlidir. Ünteks’te bu standartları yakalayan firmalarımızdan biridir” diye konuştu.

 

Daha sonra konuşan Ünteks Grup Başkan Yardımcısı Edip Ünver, bu yıl 70 milyon dolarlık bir ihracat yaptıklarını ifade ederek, “Şu an Diyarbakır’daki üretim merkezimizde bin 100 kişiyi istihdam ediyoruz. Boyahane ve örme fabrikamızla birlikte istihdam sayımız 3 bine ulaşacaktır. 1992’de kurulan firmayız. 2013’te memleket sevdasına geri geldik. 2015’te ilk fabrikamız iplik, sonra örgü, ardından da konfeksiyonu kurduk. İhracatçı firmayız; pamuktan girip ürün teslimi üretim yapıyoruz” dedi.