Duyurular
enkutr

DTSO ve Dicle Üniversitesi Arasında İşbriliği Protokolü İmzalandı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Diyarbakır Sanayi Mektebi ile Dicle Üniversitesi Kariyer Merkezi arasında 5 yıllık işbirliği protokolü imzalandı.

Söz konusu protokole; Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ezeli Azarkan, DTSO Bilim Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Korkmaz, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Fatih Selim Erdamar, DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok, DTSO Eğitim Koordinatörü Murat Birkan, Kariyer Merkezi İş ve Meslek Danışmanlarından Uğur Kaval ve Abdullatif Tuncay katılım göstermişlerdir.

Amaçlanan işbirliği kapsamında;

  • Diyarbakır Sanayi Mektebi bünyesinde lisans ve ön lisans öğrencileri, mezunları vb. farklı hedef gruplarına yönelik eğitim programlarını ortak bir şekilde planlamak ve düzenlemek,
  • Kentin ihtiyaçları, gelişebilecek ihtiyaçlar, teknolojik gelişmeler vb. göz önünde bulundurularak eğitim önerileri geliştirmek,
  • Belirlenen eğitim programları için ortak eğitmen havuzları oluşturmak,
  • Eğitim programlarının ortak duyurusunu ve organizasyonunu sağlamak,
  • Dicle Üniversitesi kariyer merkezi işbirliğinde kariyer fuarlarının düzenlenmesine destek olmak
  • Eğitim konuları, tarihleri, süresi, eğitmen, pratik eğitim programları vb. belirlenmesi için Üniversite’nin görevlendireceği bir ekip ile işbirliği içinde çalışmak, Diyarbakır Sanayi Mektebi bünyesinde Üniversite ile işbirliği içinde çalışacak bir ekip oluşturmak.

İmzalanan protokol, Dicle Üniversitesi bünyesinde yer alan Kariyer Merkezi ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde yer alan Diyarbakır Sanayi Mektebi arasında düzenlenecek eğitim programlarının yaygınlaştırılması, Üniversite öğrencileri ve mezunlarının katılacağı fuar ve organizasyonların nitelik ve niceliğini artırmak üzere işbirliğini kapsamaktadır.

Sanayi Mektebi bünyesinde düzenlenecek olan Girişimcilik Eğitimleri, Tekno Girişim Desteği, Sosyal Girişimcilik, E- Ticaret, Dış Ticaret, Finansal Okuryazarlık gibi yerelin ihtiyaç duyduğu eğitim programları ile Animasyon, Photoshop, Autocad, Solidworks, 3D Max farklı tasarım ve yazılım programlarında ve birçok alanda öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artıran eğitimler verilmekte olup, eğitimlerin üniversite öğrencilerine duyurulması, üniversite öğrencileri ve mezunlarının eğitimlerden yararlanması için işbirliği sağlanacaktır.