Duyurular
enkutr

Diyarbakır’da “Mezopotamya 1.Uluslararası Sağlık Turizmi Çalıştayı” gerçekleştirildi

Diyarbakır’da Mezopotamya 1. Uluslararası Sağlık Turizmi çalıştayı gerçekleştirildi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından organize edilen çalıştaya Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, İpekyolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Alp Giray, Ushaş Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır İl Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, kamu ve  hastanelerin yöneticileri ile yurt içinden ve yurt dışından birçok yetkili katıldı.

İki oturum halinde düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya,  Diyarbakır’ın hem sağlık hem de ticaret anlamında bölgede güçlü atılım yapması gerektiğini belirtti. Kaya, “Başından beri temel hedefimiz komşularımızla ticareti geliştirmek bugün sağlık çalıştayıyla başladığımız bu süreci devam ettireceğiz. Sadece Bölgesel Yönetim ile değil, aynı zamanda Irak’ın bitümü ile İran ve Suriye ile bu sağlık turizmi gibi özellikle kapıdan geçişlerin önemli olduğu bu çalışmayı derinleştirerek devam edeceğiz. Bu coğrafyada barışın sağlanması ekonominin ve ticaretin gelişmesinde en önemli etkenlerden biri olacaktır” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, “Sağlık altyapısı, hastaneler, yetişmiş insan gücü ve teknoloji bakımından sağlanan başarının dost, kardeş ve komşu ülkeler için kullanmak istediklerini” belirtti.

Sağlık sektörüyle birlikte sağlık turizminin de en çok gelişen turizm sektörlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, Türkiye’nin yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını dönemini başarıyla yürüttüğünü söyledi.

Karaloğlu, “Irak vatandaşlarının da sahip olduğumuz sağlık sektörü olanaklarından yararlanmaları ve sınır kapılarında yaşanan sorunların önüne geçmek için çalışmalar başladı. Bu yönde gerekli talimatları verdik. Bu çalıştayın başarılı olacağına inanıyorum. Bir başlangıç olacağına inanıyorum. İnşallah bu çalıştaydan sonra hem gümrük kapımızdaki işlerimizin daha seri, daha hızlı çözüleceğini, hem karşılıklı sektörler arasında ilişkilerin daha sağlıklı yürüteceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Irak Kürtdistan Bölgesel Yönetimi Sağlık Bakanlığı adına konuşan Mazın Abdulrahman Hajy çalıştaydan memnun olduklarını belirterek, iki ülke arasında sağlık alanında yapılacak çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.