“Yaşanılabilir Bir Diyarbakır İçin El Ele Verelim” Çevre Temizliği Kampanyası Lice Bırkleyn Mağaralarında Devam Ediyor

Biz aşağıda imzası olan Sivil Toplum Kuruluşları olarak “15 Eylül Dünya Temizlik Günü” münasebetiyle başlatmış olduğumuz “Yaşanılabilir bir DİYARBAKIR için el ele” çevre temizliği kampanyamıza bu hafta Bırkleyn Mağaralarının çevre temizliği ile devam ediyoruz.

Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmak, bu konuda farkındalık yaratarak toplumsal duyarlılığı geliştirmeye çalışıyoruz. Geçen hafta sonunda ilkini gerçekleştirmiş olduğumuz kampanyamızın başta Diyarbakır olmak üzere bölge ve ülke genelinde oldukça büyük ilgi görmesi bizleri daha çok umutlandırmış ve cesaretlendirmiştir. Bu duyarlılığın devam etmesi, daha temiz ve daha yaşanabilir bir çevrenin tesis edilmesi için bundan sonra da çalışmalarımızı devam ettirmeye gayret gösteriyor olacağız.

Bizler biliyoruz ki sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma ancak ve ancak sürdürülebilir bir çevre politikası ile mümkün olabilmektedir. Sanayileşmenin olabildiğince hızlı arttığı, bununla beraber teknolojinin de çok hızlı geliştiği bir çağda çevre kirliliği de ne yazık ki aynı hızla artmaktadır. Nihayetinde uzmanların uzun yıllardan beri yaptıkları uyarılara kulak tıkayanlar şimdilerde küresel ısınmanın dayatmış olduğu iklimsel değişimlerle nasıl baş edebileceklerini düşünmeye başlamışlardır.

Giderek artan çevre kirliliğinin yaratmış olduğu tahribata karşı dünyamız artık alarm vermeye başlamıştır. Çalınan alarma bizlerin de kulak kabartması, gerekli adımları atması kaçınılmaz olmuştur.

Bizler yerleşik yaşamın ilk ortaya çıktığı, medeniyetlerin doğup geliştiği Yukarı Mezopotamya coğrafyasının insanları olarak tarihi ve kültürel değerlerimizi yarınlara taşıyabilmenin ağır sorumluluğunu taşımaktayız. Bu sorumluluk bilinciyle çıktığımız bu yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz.

Bu anlamda tüm halkımızı tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmaya, koruyup geliştirerek yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir çevrenin oluşturulmasına katkı sunmaya davet ediyoruz. Özellikle mesire/piknik alanı olarak da kullanılan tarihi ve kültürel mekanlarımızı kirletmemek, kirletenleri uyararak çevre kirliliğini önlemek konusunda herkesin duyarlılık göstermesini beklemekteyiz.

Bu vesileyle, kamuoyunu bir kez daha çevre temizliği kadar ormanlarımızı, nehirlerimizi ve bir bütün olarak yaşadığımız çevreyi korumaya davet ediyor, kampanyamıza her türlü maddi ve manevi desteklerini sunan Universal Çevre Teknolojileri şirketi yöneticilerine de ayrıca teşekkür ediyoruz

Yaşanabilir bir doğa, sürdürülebilir bir hayat çevremize göstereceğimiz duyarlılıkla mümkündür.

‘En büyük temizlik kirletmemektir’ yaklaşımıyla çevremize, doğamıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkalım!

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA,

TEMİZ BİR DİYARBAKIR İÇİN EL ELE

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası

Güneydoğu Tekstil Sanayii ve İş insanları Derneği

TEMA Vakfı Diyarbakır Temsilciliği

DTSO Kadın Meclisi

TOBB Genç Girişimciler Kurulu

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

DTSO Turizm Platformu

Tigris Bisiklet Kulübü

Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği

Diyarbakır Sanayi ve İş İnsanları Derneği