Duyurular
enkutr

DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu Mersin’de temaslarda bulundu

DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu, Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin TSO ile 2021 yılı Fuar planlaması hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılında fuarların iptal edilmesi nedeniyle 2021 yılında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak daha güçlü fuarlar düzenlenmesi ve ilimiz ekonomisine katkı sağlanması açısından,  Mersin Yenişehir Belediyesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile görüş alışverişinde bulunarak karşılıklı işbirliği yapılacak konular masaya yatırıldı. Bu kapsamda DTSO Fuar Komisyon Başkanı Mehmet Ali Deniz, Meclis Üyeleri Ahmet Akyapı, Abdullah Demirkol ve DTSO Genel Sekreteri Ferdani Gökdere, Mersin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile görüşme gerçekleştirdi.

Mersin TSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan,  fuarların bölgesel düzeyde ele alınmasının önemine değinerek,  Diyarbakır ile iş birliğine hazır olduklarını belirtti. DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu Başkanı Deniz ise DTSO olarak Fuarcılık alanında büyük bir deneyime sahip olduklarını ifade ederek, 2021 yılı planlamalarına başladıklarını ve bu kapsamda Mersin ile işbirliği yaparak bölgesel bir fuar düzenleyebileceklerini söyledi.

Mersin TSO ziyaretinden sonra DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu,  Mersin Fuar ve Kongre Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. DTSO Heyetini karşılayan CNR Holding Mersin Bölge Müdürü Mustafa Başar, DTSO Heyetini karşılayarak Fuar ve Kongre Merkezi hakkında brifing verdi. CNR Fuarcılık olarak Diyarbakır’a büyük önem verdiklerini ve Diyarbakır’ın potansiyelinin farkında olduklarını ve işbirliğine de hazır olduklarını ifade etti.

DTSO Heyeti daha sonra Mersin Yenişehir Belediyesini ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Murat Sakuçoğlu ile bir araya geldi.

Fuar ve Markalaşma Komisyonu Başkanı Deniz, Diyarbakır’da düzenlenen fuarlarla ilgili bilgi vererek karşılıklı işbirlikleri kurulabileceğini belirtti.

Sakuçoğlu,  Yenişehir Belediyesi olarak Mersin Fuar ve Kongre Merkezinin mülkiyetinin kendilerine ait olduğunu ve işletmesini CNR Fuarcılık firmasına verdiklerini söyledi. Sakuçoğlu, gelinen aşamada Fuarcılığın istenilen düzeyde olmadığını ve özellikle Koronavirüs salgının fuarcılığı çok olumsuz etkilediğine dikkat çekerek,  temel amaçlarının kentin sanayisine, yatırımına vb. tüm ekonomik bileşenlerine Fuarlar vesilesiyle katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Yeni dönemde kiralama yöntemi dışında doğrudan Belediye marifetiyle Fuar düzenleyebileceklerini belirten Sakuçoğlu, özellikle ihtisas fuarcılık anlayışını Mersin’de oturtmaya çalıştıklarını belirterek 2021 yılı planlamalarında bu kapsamda ele aldıklarına değindi. Sakuçoğlu, “Koronavirüs salgınının nasıl bir seyir göstereceğini şimdiden kestirmek çok zor ama temel olarak Pandemi biterse bizlerde Mersinde düzenlenecek olan fuarların kentte sağlayacağı katma değeri baz alarak hareket edeceğiz.  Yerli üreticiyi geliştirmeye yönelik bir model oluşturmaya çalışıyoruz.  Özellikle yurt dışından katılımları arttırmaya yönelik çalışmalar yürüterek karşılıklı işbirliklerini oluşturma amacındayız. Ayrıca Sanal Fuarcılık üzerine çalışmalarımız var. Yeni dönem Fuarcılığın sanal Fuarcılığa evrileceğini düşünüyoruz. Tıpkı E-Ticaretin yaygınlaşması gibi Sanal Fuarcılığında gelişecek” dedi.

Sakuçoğlu, Diyarbakır ile de işbirliğine hazır olduklarını belirterek, her türlü deneyim paylaşımı için de ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

DTSO Fuar ve Markalaşma Komisyonu Başkan Deniz ise işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.