Duyurular
enkutr

Japonya Türkiye Büyükelçisi Diyarbakır tarihi ve turistik alanlarını gezdi

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve beraberindeki heyet öncelikle DTSO’da kentin yatırım fırsatları ve turizm potansiyeli hakkında bilgi aldı. DTSO’da Yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile bir araya gelen heyet yapılan istişare toplantısında kentin ekonomisi, yatırım fırsatları, kültür potansiyeli hakkında bilgi aldı.

Heyet daha sonra Sur içinde Hasanpaşa Hanı, Sülüklü Han, Dört Ayaklı minare, Sipahi çarşısı,  restorasyonu devam eden kiliseler, Ulu Cami’yi gezerek bilgi aldı. Kentin kültürel varlıklardan oldukça etkilenen Büyükelçi 2015 yılında destekledikleri Kadın Eğitim Merkezi Proje alanını yerinde inceledi. 2015 yılında DTSO tarafından sunulan ve desteklenen proje kapsamında Sur içinde Özdemir Mahallesindeki tarihi tescilli yapının Kadın Eğitim Merkezi olarak işlevlendirilmesi öngörülmüştü. Alınan destek ile yapının tadilatı ve tefrişatı tamamlanmış ancak sonrasında yaşanan Sur olayları ve çatışma ortamı nedeni ile yapı zarar görmüştü. Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima tarihi yapıyı yerinde inceledi ve yeniden işlevlendirmesi için DTSO ile görüş alışverişinde bulundu.

Japon heyet daha sonra Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde iplik ve kumaş üretimi yapan Ünteks firmasını ziyaret etti ve yatırımcıların Japonya ile geliştirilecek ticari ilişkiler ile ilgili talep ve değerlendirmelerini aldı.

Görüşmelerde Diyarbakır ilinin Japonya’dan kültür turizm turlarında ziyaretçi aldığı, ancak son yıllarda kente ilişkin güvenlik algısı nedeniyle turistik turlarda ve ticari ilişkilerde gerileme olduğu belirtildi. Yapılan ziyaret ile kente yönelik güvenlik algısının doğru olmadığı ve kentin kültür turizmi açısından potansiyeli yerinde tanıtılarak, sürdürülebilir ilişkilerin geliştirilmesi sağlandı.

Heyetin Diyarbakır’da konaklama sponsorluğunu üstlenen Divan Otel’e DTSO olarak teşekkür ederiz.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima’dan Odamıza ziyaret

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve Üçüncü Katip Takeshi Nomura Odamızı ziyaret ettiler.

DTSO  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı, DTSO Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Seda Berekatoğlu,  DTSO Turizm Platformu Başkanı Alaaddin Tan, Fuar ve Markalaşma Komisyonu Başkanı M. Ali Deniz, DTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin katıldığı toplantıda kentin tarihi ve kültürel yapısının yanı sıra yatırım fırsatları, yeraltı ve yerüstü kaynakları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.