Duyurular
enkutr

Ekonominin Cinsiyeti Olmaz

Diyarbakır’da gerçekleştirilen Kız Kardeşim Projesinin İlham Buluşmalarında konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Daha güçlü ve zengin bir Türkiye ancak kadınların hak ettikleri yere gelebilmesiyle mümkün olacağını belirterek, ’’Aklın, Başarının ve Ekonominin cinsiyeti olmaz’’ dedi.

Diyarbakır Ticaret Borsası Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi ile Coca Cola işbirliğinde yürütülen Kız Kardeşim projesinin ‘ilham buluşması’ paneli Diyarbakır’da gerçekleşti.

Diyarbakır Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirilen Kız Kardeşim projesinin İlham Buluşması’na Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Mehmet Kaya, DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, TOBB Özel Sektörler ve Girişimciler Dairesi Başkanı Ozan Acar, Coca Cola Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Bölgesi Teknik İşler Direktörü Canan Kestane ,İTÜ İletişim ve Pazarlama Direktörü Rektör Danışmanı Gülname Turan, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç, DTSO Kadın Meclisi Sözcüsü Sevim Vural ile DTB ve DTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis üyeleri katıldı.

Panelde konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı (DTB) Engin Yeşil,Teknolojinin hızla değiştirdiği günümüz dünyasında kadınların ekonomik hayata etkin katılımları için iletişim teknolojilerinden etkin şekilde yararlanmaları, temel finansal konularda bilinçlenmeleri ve girişimcilik becerilerini güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Kız kardeşim projesi de tüm bu hususlarda eğitim sağladığınıda anlatan DTB Başkanı Yeşil,Bugüne kadar 20000 kadına eğitim verilmiştir. 2020 yılında da 10.000 kadına daha eğitim verilmesi hedeflenmektedir.

Kadınların geleceğe bakışı, yeni çağa uyum sağlama becerileri ülkemizi daha zengin yarınlara taşıyacak. Kız Kardeşim Projesi, Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin 8’ine doğrudan katkı yapan bir proje. Kadın-erkek eşitsizliğini azaltmayı hedefliyor. Kadın girişimciliğini artırmayı ve çocukların daha iyi bir geleceğe kavuşmasını hedefliyor. Sürdürülebilir kalkınma için özel sektör-sivil toplum işbirliğini öne çıkarıyor.

Daha güçlü ve zengin bir Türkiye ancak kadınların hak ettikleri yere gelebilmesiyle mümkün olacaktır. Şunu unutmayalım Aklın Başarının ve Ekonominin cinsiyeti olmaz. Kendini geliştiren, içindeki potansiyeli ve enerjiyi açığa çıkaran kadınlar, öncelikle kendilerine, çocuklarına ve ailelerine, ardından da topluma daha faydalı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, bugün salona dinleyici olarak gelen kadınları, başarılı bir girişimci olarak, kendi başarı hikayelerini anlatmak üzere gelecekte yeniden burada görmeyi umut ediyorum’’ şeklinde konuştu.

DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin il ise, Türkiye’de toplumsal cinsiyete dayalı kişi başına düşen brüt milli gelir kalemi kadınlarda 10 bin 648 dolar civarında iken, erkeklerde 27 bin dolar seviyesinde olduğunu söyleyerek,’’ Bu dudak uçuklatan farkın nedenini toplumsal cinsiyet rolleri ve fırsat eşitsizliğidir. Kız Kardeşim Projesi’nin işte tüm bu dile getirdiğim gerekçelerle, teknolojinin hızla değiştirdiği günümüz modern dünyasında. hayatın ritmine ayak uydurabilmek için kadınların, iletişim teknolojilerinden etkin şekilde yararlanmaları çok önemlidir.

İl, ‘’Diyarbakır Ticaret ve Sanayi odası bünyesinde kurduğumuz kadın meclisimiz, girişimci iş kadınları arasında güçlü bir dayanışma ağı kurmayı hedeflerken, odaların yetki organlarında yer alması çalışmalarını da sürdürmektedir. Meclisimiz aynı zamanda bölge iş kadınları için de öngörü oluşturulması çabasını göstermektedir. Deneyimlerimizi birikimlerimizi paylaşmayı seçerek güçlenebiliriz’’ dedi.

İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç ise yaptığı konuşmasında çalışma hayatında karşılaştığı zorlukları ve başarısını anlatarak kendi yaşantısında zorluklarla nasıl mücadele ettiğini belirtti. Diyarbakır’da kadın girişimcilerin içinde yer almasını umduğu bir çok projeyi başlattıklarını ve bir çok sivil toplum örgütünde kadınların aktif rol almalarını sağlayacak aktiviteler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır operatörlüğünde, Coca Cola Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya Bölgesi Teknik İşler Direktörü Canan Kestane, İTÜ İletişim ve Pazarlama Direktörü Rektör Danışmanı Gülname Turan katılımlarıyla panele geçildi