Gurme 2019 Fuarı’nda DTSO ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde Gastronomi Çalıştayı düzenlendi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen çalıştaya İstanbul Okan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi’nden akademisyenler, gastronomi yazarları, blogerlar, influcerlar, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Tarım İl Müdürlüğü gibi yerel kamu kurumları, oteller, yeme içme sektöründe faaliyet gösteren işletmeler katılım sağladı. Yaklaşık 70 kişinin katılım sağladığı çalıştay kapsamında Diyarbakır ilinin gastronomi turizminde güçlü, zayıf yönleri, yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

Çalıştayda, ilin sahip olduğu ve kaybolmaya başlayan yöresel ürünlerin lezzetlerin envanterinin çıkarılması, üretiminin yapılması ve tanıtım için gerekli altyapının sağlanması gerektiği vurgulandı.

Mezopotamya coğrafyasının ve Diyarbakır ilinin sahip olduğu tarihsel geçmişin zengin bir mutfak kültürü oluşturduğu ve bu kültürün de turizm sektöründe katma değer üretiminde önemli bir potansiyel olduğu vurgulandı.

Gastronomi alanında yerel kurumlar işbirliğinde akademik kurumların ve işletmelerin desteği ile çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı.

Çalıştay sonrasında üniversitelerin, yerel kurumların ve işletmeleri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde çalışma yapılması kararlaştırıldı ve ortak bir ekip oluşturuldu.

Çalıştay ile ilgili değerlendirme yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, bu yıl ikincisini düzenledikleri fuara yoğun bir ilgi olduğunu, yerelde ve ulusal düzeyde gastronomi alanında çalışanlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandığını belirterek, bu alandaki çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

Kaya, yöresel ürünlerimizin tescil çalışmalarının yanında evlerde üretilen yöresel yemeklerin turistlere sunumu için Sur ilçesinde tarihi bir yapıyı Gastronomi Atölyesi olarak işlevlendireceklerini, Keçi Burcu’nda da yöresel ürünlerin sunumu için çalışma yaptıklarını ve bu alanlarda özellikle kadınlara yer vereceklerini belirtti. Başlattıkları projeler için GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan destek aldıklarını belirterek, destek sunan kuruluşlara teşekkür etti.