Duyurular
enkutr

DTSO Hassuni Harabeleri ve Malabadi Köprüsüne gezi düzenledi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerini tanımak ve tanıtmak amacıyla Silvan’ın Hassuni Harabeleri ve Malabadi Köprüsü’ne gezi düzenledi.
Hassuni Harabeleri ve Malabadi Köprüssü’ne düzenlenen geziye DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ercan Tayınlamak ve Erdal Avşar, DTSO Meclis Üyeleri, Kadın Meclisi ve TÜRSAB yetkilileri katıldı.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, MÖ bin yılına ait kalıntıların bulunduğu ve içinde barındırdığı yapılarla bölgenin önemli şehir yerleşim yerlerinden biri olan Hasuni Harabeleri ve Malabadi Köprüsü’nin bugünkü ziyaretçileri DTSO heyetiydi. İlk olarak Malabadi Köprüsü’nü gezen DTSO heyeti, tarihin bile eskitemediği köprünün mimari ve tarihi yapısına hayran kaldılar. DTSO heyeti daha sonra Hassuni Harabeleri’nde yer alan su depoları, hamam, kaya merdivenleri, taş döşeme yolları, kaya kilisesini gezdi. DTSO heyeti, yaşadıkları görsel şölenin ardından yerli ve yabancı turistleri Silvan’a davet etti. Silvan’ın tarihi mekanlarında incelemelerde bulunan DTSO heyeti, Silvan’daki tarihi ve kültürel yapıların korunması ve turizmin canlandırılması için oda olarak her zaman çalışacaklarını belirttiler.
DTSO heyeti, Malabadi köprüsünün hemen yanı başında bulunan Malabadi köyü muhtarı ve köy sakinleri ile bir araya gelerek, köprünün turizme kazandırılması için birlikte neler yapılabileceği konularında görüş alış verişinde bulundu.