Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisinin ilk resmi ziyareti DTSO’ya

Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi İbrahim Mete Yağlı,  ilk resmi ziyaretini  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na yaptı.

Büyükelçi Yağlı, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri,  Kadın Meclisi, Fuar ve Turizm Komisyon Üyeleri, Turizm Platformu, TOBB İl KAGİK, Dış İlişkiler Komisyonu ve  Meslek Komite Başkanlarıyla Odamız bünyesinde bir raya gelerek toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Kaya, “Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilciliği’nin Diyarbakır’da açılmasına destek veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Dış İlişkiler Komisyon Başkanımızla birlikte Dışişleri Bakanımızı ziyaret ederken en önemli gündem maddemiz temsilciliğin Diyarbakır’da açılmasıydı. Oda olarak,  Dış İlişkiler Komisyonumuz ve ihracatçılarımızın yaşadığı sorunların çözümünde önemli bir ayağımızın eksik olduğunu görüyorduk. Bu anlamda hem kendilerine hem de Büyükelçimiz İbrahim Mete Yağlı’ya teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki hem kentimizin hem de ülkemizin ihracatına önemli katkıları olacaktır. Diyarbakır’ımız önemli bir merkeze kavuşmuş oldu ve merkezin Diyarbakır’a önemli katkıları olacağına inanıyoruz.  İlk resmi ziyaretinizi Odamıza yapması da bizler için övünç kaynağıdır.” Dedi. Kaya sözlerini temsilciliğin açılışı için emek veren Eski Tarım ve Orman Bakanı Diyarbakır Ak Parti Milletvekili Mehmet Mehdi Eker ve Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na  teşekkür ederek tamamladı.

DTSO Meclis Başkanı Birtane,  “ Büyükelçimizin zaman ayırıp Odamızı ziyaret etmesi oldukça anlamlıdır. Diyarbakır’da Dışişleri Bakanlığı Temsilciliği, ekonominin gelişimi açısından önemlidir. Bulunduğumuz coğrafya sıcak bir coğrafya. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri ilk olarak sizlerden alma gibi bir şansımız var” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Büyükelçi Yağlı, DTSO’nun kendi içerisinde güçlü bir şekilde teşkilatını oluşturduğunu belirtti. Temsilciliğinin faaliyetleri konusunda bilgi veren Yağlı, DTSO ile sürekli işbirliği sağlayacaklarını sözlerine ekleyerek, aktarılan her bir sorun ve talep için birlikte çalışma yapacaklarını söyledi.

Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Baran Türk, Diyarbakır’ın Dış Ticaret  verileri ve DTSO’nun Dış Ticaret ile ilgili çalışmaları hakkında sunum yaptı.