Duyurular
enkutr

DTSO Kitap Fuarı’nda basın toplantısı gerçekleştirdi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası,  bu yıl 7.düzenlenen Kitap Fuarına yoğun ilgi görmesine sunduğu katkılardan dolayı, basın mensuplarıyla kahvaltılı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıya Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Fuar ve Basın Komisyonumuz, TÜYAP Bölge Müdürü Velat Ektirici, Tüyap Kitap Fuarı Ekibi ile çok sayıda yerel ve ulusal basın temsilcisi katıldı. Odamız yapılan toplantının ardından basın mensuplarıyla şu metni paylaştı;

1998 yılında başladığımız fuar yolculuğunda bugün, profesyonel bir şekilde fuar düzenleyen, yerel kurumlar ile işbirliği içinde, TÜYAP organizasyonu ile her yıl minimum 6 fuara ev sahipliği yapan bir konumdayız.

Genel ticaret ve sanayi fuarları ile başladığımız fuar çalışmalarımızda 2008 yılında TÜYAP ile kurumsal bir işbirliği yaptık ve tarım, inşaat, kitap, ahşap ekipmanları, mobilya yan sanayi gibi alanlarda ihtisas fuarları düzenleyen bir noktaya geldik.

2018 yılında 10 yıllık işbirliğinden sonra yeniden 10 yıllık işbirliği anlaşması imzaladık ve Odamızın da içinde yer aldığı yerel kurumlarımız ile de ortaklaşabileceğimiz profesyonel bir fuar şirketi kurduk. Hedefimiz Diyarbakır ilinin bölgede 22 il hinterlandına hitap edecek bölgesel bir merkez haline gelmesi ve IKBY başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde işbirliği sağladığımız ticaret ve sanayi odaları ve Tüyap ile ortak fuar organizasyonları gerçekleştirmek.

Bu hedefe ulaşmak için 2019 yılında IKBY ile ilişkilere çok önem verdik. Karşılıklı işbirliği protokolleri imzaladıktan sonra fuar organizasyonlarında bir araya geldik ve IKBY ve buradan diğer Ortadoğu coğrafyasına ticaret yapmak, hizmet sunmak isteyen firmalarımız için bir iletişim noktası oluşturduk.

Bu yıl Kitap Fuarı’nda nüfusa oranladığımızda İstanbul Kitap Fuarı’nı aşan bir ziyaretçi sayısına ulaşmayı bekliyoruz

Diyarbakır’da 2008 yılından beri her yıl tarım, inşaat, kitap vb. farklı ihtisas alanlarında fuarlar düzenliyoruz. 2015-2016 yıllarında yaşadığımız olaylar nedeni ile ara verdiğimiz fuar çalışmalarını 2017 yılında 2 fuar, 2018 yılında 5 fuar düzenleyerek toparladık. 2019 yılında tarım ve inşaat fuarları sonrasında bugün 7. Kitap fuarına ev sahipliği yapıyoruz.

Geçmiş yıllarda 6 günlük fuar organizasyonu ilk kez bu yıl Odamızın, valilik, büyükşehir belediyesi, yerel kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın da desteği ile 9 gün olarak düzenliyoruz. 4 gün içinde toplamda 77.221 kişiye ulaştık. 2018 yılında fuar ziyaretçi sayımız 109 bin, katılımcı yayın evi sayımız 120 idi.

Bu yıl 160 yayınevi ile 200 binin üzerinde bir ziyaretçi sayısını hedefliyoruz. Bu sayıyı il nüfuslarını baz alarak diğer kitap fuarı düzenlenen iller ile kıyasladığımızda, ilimizde kitap fuarlarına nitelikli bir ilgi gösterildiğini oldukça net bir şekilde görülmektedir.

Bu durum Türkiye Yayıncılar Birliği ve yayınevlerince de ifade edilmekte olup, kitap fuarlarımıza destek veren Türkiye Yayıncılar Birliği ve fuara katılım sağlayan yayınevlerimize teşekkür ediyoruz.

2019 yılında düzenleyeceğimiz diğer bir fuarımız ilk defa geçen yıl düzenlediğimiz ve 130 binin üzerinde ziyaretçi aldığımız Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı oldu. Türkiye’de Samsun, Adana gibi farklı illerde de düzenlenen bu fuarda en çok ziyaretçiyi Diyarbakır aldı.

Bu yıl 13-17 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuara şimdiden yoğun bir ilgi var. Malatya ilini konuk olarak alacağımız fuarda 32 ilden yöresel lezzetler ziyaretçiler ile buluşacak ve bölgemizin yöresel lezzetleri tanıtılacak.

2020 Fuar Programımızda yeni fuarlara yer veriyoruz

2020 yılı fuar programımızda dünyada ve ülkemizde değişen fuarcılık anlayışına göre farklı fuar programlarına yer veriyoruz.

GURME, EV’leniyoruz, TARIM, İNŞAAT fuarlarının yanı sıra TÜRSAB organizasyonu ile Uluslararası Mezopotamya Turizm Fuarını düzenliyor olacağız. SAĞLIK, KÜLTÜR Turizmi ve GASTRONOMİ gibi ilimizin turizm potansiyeli olan alanlarını içerecek şekilde bölgeye hitap edecek bir fuar organizasyonu için çalışmalarımızı başlattık.

Medikal, eczacılık, diş hekimliği alanlarını içerecek şekilde bir DİŞ, SAĞLIK ve SAĞLIK Turizmi organizasyonu planlıyoruz.

Diğer bir önemli girişimimiz de ilimizin yoğun genç nüfusunun ihtiyaçlarını, taleplerini görerek planladığımız “Diyarbakır Gençlik Fuarı ve Festivali” olacak. Bu fuarda gençlerin hobilerine hitap edecek şekilde bilişim, eğlence, spor, kültür sanat vb. ekipmanlar ve hizmetleri içeren bir fuar organize ediyoruz.

Fuar ve kongre merkezinde planladığımız fuarların dışında ayrıca kentte Sur, Sümerpak Sosyal Tesisleri, Keçi Burcu vb. farklı alanlarda planladığımız daha küçük ve spesifik fuar organizasyonları ve festivalleri üzerine de çalışıyoruz. Bu etkinlikler ile Sur başta olmak üzere kent içinde ticareti canlandırmak, daha çeşitli ve uygun fiyatlarda ürün ve hizmet sunumunu sağlamak temel hedefimiz.

Bu organizasyonların ilki 2020 yılında Kadın Meclisimiz tarafından Sur ilçesinde yöresel ürünlerin tanıtımı amacıyla düzenlenecek.

Diyarbakır’ı fuarlar kenti yapmak için kentte önemli bir birliktelik ve dinamizm yakaladık. Ve bu dinamizmi sürdürüyoruz ve sürdürmeye kararlıyız.

Bu anlamda bizden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen başta Diyarbakır Valimize, Diyarbakır Büyükşehir Belediyemize, alt kademe belediyelerimize Dicle Üniversitesine Karacadağ Kalkınma Ajansımıza, tüm resmi kurumlarımıza ve Sivil tolum kuruluşlarımıza teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.

Ayrıca Fuar çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşan ve tanıtım çalışmalarımıza destek veren siz değerli basın emekçilerine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası