Duyurular
enkutr

DTSO Zerzevan Kalesine gezi düzenledi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Kadın Meclisi ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri Zerzevan Kalesine gezi düzenledi.

Çınar İlçesinde bulunan Doğu Roma İmparatorluğu’nun son kalesi olan Zerzavan Kalesine düzenlenen geziye DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Celalettin Birtane, DTSO Kadın Meclisi ve Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri katıldı. Burada DTSO heyetini karşılayan Dicle Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Çoşkun ve başkanlığını yaptığı kazı ekibi karşıladı. Çoşkun ve kazı ekibi,  DTSO heyetine rehberlik yaparak Zerzevan Kalesinde bulunan Mithras Tapınağı, yeraltı sığınağı, surlar, kilise, askeri-sivil konutlar, yeraltı ibadethanesi, sunaklar, kaya mezarları ve su kanallarını gezdirdi.

Burada konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, “ Buraya gelen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bugün burada Diyarbakır Ticaret Odası Meclisi, Kadın Meclisi ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleriyle birlikte,  dünyanın merkezi sayılan ve Zerzevan’a gezi ziyaretinde bulunduk. Tabi kimimiz ilk defa geliyor, kimimiz daha önce de ziyarette bulundular. Tabi biz dünyanın merkezi diyoruz, bu mekanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz burada görüyoruz. Diyarbakır ve bölge insanı olarak bizim görevimiz bu tür yerlere gelip, burada gördüklerimizi birer elçi gibi dünyaya anlatmamız lazım. İnsanların gelip buraları görmeleri için bizlerinde bir şey yapması gerekir. Bu nedenle öncelikle bölge insanının gelip burayı ziyaret etmesinin önemli olduğunu, burada gördüklerini paylaşmasını istiyoruz. Bizim Oda olarak bu geziyi ve ziyareti yapmamızdaki temel gaye buydu. Tabi buradan sürekli ifade ediyoruz, bölgemizin ve kentimizin en önemli sanayi tesis olarak ifada etsek de bu turizmdir. Gerçekten bacasız sanayi tesisidir. Çünkü 10 bin yıllık kentten, 30-40 medeniyetten söz ettiğimiz bir coğrafyadan söz ediyoruz. Hepsinin kalıntıları en sağlam en canlı şekilde buralarda duruyor. Bizim görevimiz bunlara sahip çıkmak, burayla ilgili farkındalık yaratmak, ayrıca buranın da bir an önce gün yüzüne çıkmasını sağlayacak şekilde girişimlerde bulunarak katkı sağlamalıyız. Bunu yaparken kamu kurum ve yerel yönetimlerden katkı sunmalarıyla ilgili girişimlerde bulunmalıyız. Bunun ortaya çıkmasında çok değerli Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Aytaç Coşkun hocamız büyük emekler veriyor. Hem bir arkeolog gibi çalışarak hem bir tur rehberi gibi çok iyi bir şekilde burayı tanıtıyor. DTSO olarak Zerzevan ve Diyarbakır’ın birçok tarihi yapısının doğru bir şekilde ortaya çıkması ve insanlık tarihine sunulması için maddi manevi her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha sonra DTSO Meclis Başkanı Birtane ise, Oda olarak Diyarbakır’da yer alan bütün tarihi yapılara ve yerlere gezi düzenleme kararı aldıklarını söyledi. Birtane ” Bu gezinin ilkini Zerzevan Kalesine düzenledik. Buranın çok tarihi bir yer olduğunu gördük. Bu tarihin yerin içerisinde din, siyaset, teknik, mimari gibi birçok şey bulunuyor. Zerzevan Kalesi’nde yaptıkları çalışmalardan dolayı Yrd. Doç. Dr.Aytaç Çoşkun ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Zerzevan Kalesi’nde yapılan kazı ekibini başında yer Yrd. Doç Dr. Çoşkun,  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasına,  Zerzevan’a verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.