Duyurular
enkutr

IKBY Seyahat Acenteleri Diyarbakır’a hayran kaldı

Diyarbakır turizminin dünyaya tanıtılması amacıyla Odamızın girişimleri ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ( IKBY ) Turizm Bakanlığının yönlendirmesiyle gelen Seyahat Acenteleri, Diyarbakır’a hayran kaldılar.

DTSO ve Turizm Komisyonun Diyarbakır Turizm Tanıtım programı kapsamında kentimize gelen IKBY’nin önde gelen Seyahat Acenteleri, Diyarbakır’ın tarihi mekanları ve yöresel lezzetlerine hayran kaldılar. DTSO Turizm Komisyonu ve Diyarbakır Otelciler Derneği ( DOTED )organizasyonuyla IKBY Seyahat Acenteleri ile ikili görüşme gerçekleştirildi. IKBY seyahat acentelerinin Diyarbakır’a gelmesini değerlendiren DOTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tanış, Diyarbakır turizmi için bu tip etkinliklerin katkı ve gelişmesi açısından çok büyük bir önem arz ettiğini belirtti. Turizm çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren bir sektör olması münasebetiyle konjonktürel yapısında birçok sektöre de eş zamanlı olarak dokunduğuna dikkat çeken Tanış, “Oluşturdukları istihdam yerleri, tedarik gücü, satın alma gücü ile yarattıkları katma değerlerle birçok alanda turizm kendisi ile birlikte birçok sektörü de tetiklemektedir. Bu Diyarbakır’ın gelişimi açısından çok önemlidir. Bu tip etkinliklerin Diyarbakır ev sahipliğinde yapılması önem arz etmektedir. En büyük sorunumuz tanıtım eksikliğidir. Bu noktada çok büyük eksikliklerimiz var. İnsanlarda algı problemi var bunları yıkabilmek için birçok kesimi ve kurumu bir sürü ülkeden insanları davet edip ziyaret etmelerini sağlamak gerekiyor. Bilgi paylaşımı da yapmak gerekiyor. Buraya gelen ziyaretçiler geldikten sonra algıları tamamen değişmiş bir şekilde dönmekteler. Bu bizim için çok önemlidir. Otelciler derneği olarak bu tarz etkinliklere çoğu zaman ev sahipliği yaptık. Dünyanın birçok yerinde bu tarz acenteler Diyarbakır’a ziyarete gelmekte. Otelciler derneği olarak en iyi şekilde ev sahipliği ve tanıtım yaptık.  Diyarbakır Otelciler Derneği olarak Diyarbakır’da turizmin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi anlamda kurulan platformdaki tüm kamu, özel sektör ve STK temsilcilerine çalışmalarında ve katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

DTSO Turizm Komisyonu Başkanı Mehmet AKYIL Irak ile yapılan karşılıklı ziyaretler sonrasında spesifik olarak turizm sektöründe çalışmalar yaptıklarını belirtti. IKBY Turizm yetkilileri ve seyahat acenteleri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda bir grup acenteyi davet ettiklerini ve gelen acente yetkilileri ve turizm bakanlığı yetkililerinin Diyarbakır’dan çok etkilendiklerini belirtti.

Akyıl, Diyarbakır ilinin IKBY’den turist alabilecek bir potansiyele sahip olduğunu bunun için karşılıklı işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini ve tur organizasyonlarının yapılması gerektiğini belirtti.

Akyıl, sağlanan bu işbirliği ile yakın dönemde Irak’dan daha fazla tur organizasyonu beklediklerini ifade etti. Gelen heyeti ilimizdeki acenteler ve oteller ile görüştürdüklerini ve karşılıklı anlaşmaların sağlandığını aktaran Akyıl, yakın dönemde Diyarbakır tur operatörlerinin de IKBY ziyaretler gerçekleştireceğini aktardı.

IKBY Turizm Bakanlığı Genel Müdür Pshtiwan Abdulkarim ise  Diyarbakır çok güzel bir şehir insanları çok sıcak kanlı ve misafirperver olduğunu söyledi. Diyarbakır’a tekrar gelmeyi düşündüklerini ve bir daha ki sefer misafirleriyle birlikte gelip gezmeyi düşündüğünü aktaran Abdulkarim,” Seyahat acentelerimiz Diyarbakır’dan oldukça memnun kaldılar. Diyarbakır’a turist getirecekler. Keza Diyarbakır’dan IKBY’ye gelecek olanların olacağını düşünüyorum. Turizm Bakanlığımıza Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasında davetiye geldi. Bizlerde bu davet kabul edip Seyahat Acentelerimizle birlikte buraya geldik. Biz bu noktada gerçekten iş yapmak isteyen ve Diyarbakır’ın IKBY’nin turizmine katkı sunacağına inandığımız acentelerle geldik. Onlarda buradan oldukça memnun bir şekilde ayrılıyorlar. Bu organizasyonu düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.