Duyurular
enkutr

IKBY ile Yatırım ve İş Fırsatları Toplantısı

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ve Erbil Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğiyle Erbil’de düzenlenen toplantıya DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, Erbil Valisi Nezvad Hadi, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Geliş, Türkiye’den gelen 26 ihracatçı ile Erbil’deki iş adamları katıldı. Kaya; “Sınır komşularımızla ticaret geliştirmekten başka şansımız yok
Irak’ın Türkiye’nin en önemli ticaret partnerlerinden biri olduğunu ve Son zamanlarda Irak’a ihracat hacminde bir küçülme olduğunu söyleyen Kaya, “Ülkeler arasında siyasi sorunlar ve anlaşmazlıklar çıkabilir ancak bunun ticari ilişkileri etkilememesi gerekir.” ifadelerini kullandı. Kaya, Erbil temasları kapsamında ikili ticari ilişkileri hedefleyen bir süreç başlattıklarını dile getirerek, bizim sınır komşularımızla kardeş olmaktan ve ticaret geliştirmekten başka şansımız yok. Bunun hem bizim için hem de Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi için zorunlu olduğunu ifade etti. Kaya yapılan görüşmeler sonucunda Kasım ayı içinde Diyarbakır İş İnsanları ile Bölge Odaları olarak daha kalabalık bir ziyaret gerçekleştireceklerini belirtti.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver yaptığı açıklamada, “Ziyaretlerinin amacının ihracatı artırmak ve daha ileriye götürmek. Türkiye’nin Irak’a 10 milyar doları aşkın bir ihracatı var.” dedi. Türkiye’de marka olmuş ve daha önce bölgeyle iş yapmış ihracatçıları Erbil’e getirdiklerini belirten Tanrıver, “Türkiye’den 26 ihracatçımızı buraya getirdik. İnşallah yakın zamanda daha kalabalık bir heyetle geleceğiz.” diye konuştu.

 

Yorum Yaz