Duyurular
enkutr

Sayısal Takograf Başvurusu

Sayısal Takograf Nedir?

Sayısal takograf karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olup; temelde yazıcı içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur.

Güvenli bir sensör üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir.

Aynı zamanda polis tarafından ulaşılmak istendiğinde, hatalara ilişkin bilgileri, sistemi tahrif etmeye yönelik girişimleri, hız sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında tutar. Sayısal takograf akıllı kartlarla çalışır. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takograf kalibrasyon merkezleri) ve denetim görevlilerinin(Polis gibi ) özel ihtiyaçlarına göre ayrı akıllı kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere ulaşma ve/veya kullanma olanağı sağlar

Sayısal Takograf Kartı İşlemleri İçin Yapılması Gerekenler

1. İlk olarak https://staum.tobb.org.tr internet sitesine girerek başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

2. Başvurunuzu yaptıktan sonra sistem tarafından size 15 Haneli bir başvuru numarası verilecek.

3. Başvuru numaranızı alarak T.C. Vakıflar Bankasının herhangi bir şubesine gidip 130.-TL para yatırıyorsunuz.

Ön başvuru işlemi ve takograf kartı ödemenizin ardından başvuru işlemini tamamlamak için ilgili Odaya giderken aşağıdaki belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir.
• Ehliyetiniz aslı ve fotokopisi
• Nüfus Cüzdanınızın aslı ve fotokopisi
• Ödeme Dekontunuzun 1 nüshası
• Aşağıda sizlere özellikleri detaylı olarak bildirilmiş olan 1 adet Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri:

• Biyometrik fotoğraf ülkelerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar, büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenilen, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır.
• Biyometrik fotoğraf boyutları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir.
• Arka zemin düz ve beyaz renkte ya da açık bir kontrast renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmeyecektir.
• Fotoğrafta gözler tam olarak görülmelidir. Güneş gözlüğü ile çekilen veya gözlük camında parlama olan resimler geçersizdir.

4. Başvurunuz tamamlandıktan sonra kartınız STAUM Merkezi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından basılıp tarafımıza gönderilmektedir.

5. Sayısal Takograf kartınızı yaklaşık olarak 1 hafta sonra yine gelip Bursa Ticaret ve Sanayi Odasından teslim alacaksınız.

6. Kartınız hazır olduğu zaman cep telefonunuza mesaj gelecek ve size bilgi verilecektir.

Başvuru yapmak için lütfen https://staum.tobb.org.tr/PinacaWeb linke tıklayınız. İlgili sayfaya yönlendirileceksiniz.

Yorum Yaz