Diyarbakır’ın Yöresel Ürünleri İnovatif Dokunuşlar İle Görücüye Çıktı

Diyarbakır Gastronomi Merkezi’nde ünlü şeflerin katılımıyla Karacadağ Pirinci, Diyarbakır Mercimeği, Sumak, Reyhan ve Örgü Peynirleri’nin tadım atölyesi etkinliği gerçekleştirildi.

Mezopotamya’ya özgü yöresel emeklerin tanıtılması amacıyla Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından hazırlanan Gastro İnovasyon Merkezi projes Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hayata geçirildi. Proje için merkez Sur ilçesinde bulunan eskii DTSO binası Diyarbakır İnovasyon Merkezine dönüştürüldü. Gastronomi merkezinde ünlü şeflerin katılımıyla Diyarbakır yöresine özgü Karacadağ Pirinci, Diyarbakır Mercimeği, Sumak, Reyhan Gastronomi Merkezi’nde ünlü şefler bu ürünlerden yeni reçeteler yaptı. Ayrıca Diyarbakır’ın Ciğer Kebabı, Kaburga Dolması, Mehir, Hilorik Aşı, Reyhan Şerbeti, Sütlü Nuriye Tatlısı, Çörek, Babagannuç gibi kente özgü yemeklerin de tanıtımı yapıldı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, daha önce  Ticaret ve Sanayi Odası olarak kullandıkları tarihi yapıyı şu anda Gastro İnovasyon Merkezi olarak değerlendirdiklerini belirterek, merkezin kurulması için yapıyı tahsis eden Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na teşekkür etti.

 

“Unutulmaya Yüz Tutan Yemeklerimizi Yaşatacağız”

Merkezde ayrıca unutulmaya yüz tutmuş Diyarbakır yemeklerinin vatandaşlar tarafından bulunabileceğini söyleyen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada yöresel yemek üretim ve sunum alanlarımız var. Uygulama mutfağımız var. İki tanesinin tanıtımını yapmadığımız 50 ürün ve lezzetin coğrafi işaret belgesi alındı. Keyma adını verdiğimiz bir yemek sunum alanımız var. Deng adını verdiğimiz tadım atölyemizde unutulmaya yüz tutan yemeklerimizi yaşatacağız. Eylül 2023’te Diyarbakır’da halkımıza açılacak ve vatandaşlar a yöresel yemekleri ve özellikle unutulmayı tutmuş yemekleri burada yiyebilecekler.  Şu an bu amaçla personel yetiştiriyoruz. Merkezimizde, ÇERÇİ Yöresel Ürün satış merkezi olacak. Özellikle kırsal olmak üzere kentteki kadın kooperatiflerinin ürettikleri ürünleri buradaki satış merkezi üzerinden satış yapacaklar.  K adınların üretimine odaklanacak. Kadın Kooperatifi kuruyoruz Bu konuda FAO ile çalışıyoruz destekleri için teşekkür ediyoruz. Ayrıca başka çalışmalar olacak. Bunların duyuruların yapacağız.”