Diyarbakır Sağlık Turizmine Start Verdi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) öncülüğünde bir araya gelen sağlık turizmin paydaşları Diyarbakır’da Sağlık Turizminin yeniden canlandırılması için start verdi.

DTSO toplantı salonunda düzenlenen toplantıya DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, DTSO Fuar Komisyonu, Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Akdağ, Uluslararası GAP Sağlık Turizmi Derneği (GAPSAĞTUR-DER) Başkanı  Dr.İsmail Yıldız, kamu ve özel sektör sağlık kuruluşları ile Sağlık Turizmi Acentaları ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, “Oda olarak Sağlık Turizmine önem verdiklerini, Diyarbakır Sağlık Turizmi açısından önemli bir merkezdir. Diyarbakır’da ticaretin geliştirilmesi için önemli hedeflerimizden biri sağlık turizmidir. 05 Temmuz 2021 tarihinde DTSO olarak Mezopotamya 1.Uluslararası Sağlık Turizmi Çalıştayı’nı  gerçekleştirdik.  Mezopotamya 2.Uluslararası Sağlık Turizmi Çalıştayı’nı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin Erbil, Duhok, Süleymaniye,  Zaho illerinden birinde yapılması için çalışma yaptık, ancak çeşitli sebeplerden dolayı bu çalıştay gecikti.   Diyarbakır’a  Sağlık Turistinin nasıl getirilmesi gerektiği konusunda Oda olarak her türlü desteği vereceğiz, Hastanelerimiz bu konuda bizleri doğru bir şekilde yönlendirmesini bekliyoruz” dedi.

Uluslararası GAP Sağlık Turizmi Derneği (GAPSAĞTUR-DER) Başkanı  Dr.İsmail Yıldız konuşmasında; Derneklerinin Sağlık turizmi ve Alternatif Sağlık Turizmi potansiyellerinin araştırılması, geliştirilmesi, yurt içinde ve yurt dışında tanıtımının yapılması ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vererek, Sağlık Turizmi dünyasına kazandırmak, Sağlık Turizmi şartlarını geliştirmek, Motivasyonlarını sağlamak ve dayanışma içerisinde Sağlık Turizmi rehberliği yapmak amacıyla 2018 yılında DTSO’nun da desteği ile kurulduğunu söyledi. Yıldız hedeflerinin Türkiye’deki üniversite, kamu ve özel  hastanelerine yurtiçinde ve yurtdışında; Sağlık Turizmi ve Kaplıca Turizmine yönelik rehberlik ve dayanışma hizmeti vererek, Sağlık Turizmi alanında hizmet vermelerine katkı sağlamak olduğunu, Sağlık turizmi kapsamında Türkiye’nin özellikle medikal turizm’in bazı alanlarında ciddi üstünlüklere sahip olduğunu, Türkiye özelinde Diyarbakır’ın dünyadaki sağlık turizmi pazarından hak ettiği payı alması gerektiğini ifade etti.  Yıldız, hedef pazardan istenen payın alınabilmesi için güçlü bir sağlık turizmi portalı, reklam, fuarlara katılım, kongre, ticaret ve alım heyetleri, B2B görüşmeler, dijital pazarlama ve sağlık turizmi bilgi stantlarının en etkin şekilde kullanılması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ ise Üniversite Hastaneleri olarak 2023 yılının ikinci çeyreğinde Sağlık Turizmi Hizmetlerini daha profesyonel yürütmek için Yönetmelik hazırladıklarını belirterek,  sağlık kuruluşları arasında sinerji oluşturulması gerektiğini söyledi.

Hastanelerimiz Avrupa’da Temsilcilik Açacak

Toplantıda Türkiye’de fuar merkezi işletmeciliği, fuar organizatörlüğü, sağlık turizmi, döküm endüstrisi ve e-ticaret alanlarında faaliyet gösteren ve Amsterdam,  Berlin, Frankfurt ve Bosna Hersek’te sağlık turizmi fuarları düzenleyen  ALZ Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz; Türkiye’ye hasta getirmenin önemine, gurbetçilerimizin gönüllü Turizm elçisi rolünü oynadıklarına,  Avrupa’dan Diyarbakır’a hasta getirmenin önemine vurgu yaptı. Bu süreçte güven ortamı oluşturmak adına;  Hollanda’da kurulan “EU Trade Centers B.V.” tarafından dünya çapında açılması hedeflenen Merkezlerin ilk halkası olan “World Health Tourism Center Rotterdam” (Dünya Sağlık Turizmi Merkezi)  3 Haziran 2023 Cumartesi akşamı, Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarı için  Türkiye’den Hollanda’ya gelen hastane, klinik ve sağlık turizmi acentelerine tanıtılacağını anlattı. Ayrıca, Yenilikçi vizyonu ve iş modeli ile dünyada bir ilk niteliğinde olan “World Health Tourism Center Rotterdam”, Hollanda ve komşu ülkelerinin sağlık turizmi pazarına odaklanmak isteyen lider ve öncü Hastaneleri, Klinikleri, Termal Tesisleri, Yaşlı Bakım Merkezlerini, Sağlık Turizmi Aracı Kuruluşlarını, Sigorta Şirketlerini, Asistans Şirketlerini ve İş Dünyası Sivil Toplum Kuruluşlarının Hollanda temsilciliklerini tek çatı altında Avrupa pazarı ile buluşturacağına değindi. Hollanda ve komşu ülkelerde yürütülecek etkin tanıtım ve pazarlama çalışmaları sayesinde yurt dışında tedavi olmak isteyen tüm bireyler açısından bir çekim merkezi olacak “World Health Tourism Center Rotterdam”ın tanıtımı 3 Haziran 2023 Cumartesi günü Rotterdam’daki hizmet binasında gerçekleşeceğini belirtti. World Health Tourısm Center Rotterdam’da ofisi bulunan hastane ve klinikler, Avrupa’daki hastalar açısından en önemli dezavantajlardan biri olarak değerlendirilen “muhatabiyet” sorununu ortadan kaldıracak. Türkiye’deki tedavilerinin ardından Hollanda’ya dönen kişiler, herhangi bir sorun ya da şikayeti ortaya çıktığında doğruca Rotterdam’daki merkezde bulunan ilgili Hollanda Temsilciliği ofisine müracaat ederek gerekli çözüm yollarının koordinasyonu sağlanacak. Sağlık sorunları için Hollanda dışında tedavi alternatifine yönelmeyi planlayan kişilerin en önemli endişesi olan, tedavi öncesi ve sonrasındaki doğrudan muhatabiyet sorunu da, bu proje ile ortadan kalkmış olacağının önemine vurgu yaptı. Türkiye Sağlık Turizmi Sektörünü Avrupa’da çok daha güçlü bir biçimde konumlandırmaya yönelik önemli bir adım niteliğinde olan World Health Tourism Center Rotterdam, 1 Eylül 2023 tarihinde faaliyete geçeceğini bildirdi ve DTSO’un öncülüğünde bu merkezde Diyarbakır Sağlık Sektörüne hizmet sunacak bir temsilcilik kurulmasını önerdi.

Ayrıca Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip durumda bulunan, iki milyonun üzerinde gurbetçinin yaşadığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Sağlık Turizmi’nde Hedef ve Öncelikli Ülke” olarak belirlenen Almanya’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Frankfurt’ta bulunan Messe Frankfurt Congress Center’da  13 – 14 Ekim 2023 tarihlerinde, ALZ Fuar ve Go Fairs tarafından, “Health Tourism Expo Frankfurt, Almanya Uluslararası Sağlık Turizmi” düzenleneceğini bildirdi ve DTSO öncülüğünde bu fuara katılım gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Diyarbakır firmaları Avrupa’da kendilerini göstermelidir. Çünkü Diyarbakır’ın Mezopotamya gibi bir hikayesi olduğunu, pazarda pay almak için fuarlara katılım sağlanması gerektiğini vurguladı.

Vira Şirketi yöneticileri de konuşmalarında; 6-8 Temmuz 2023’te “Süleymaniye Kürdistan Bölgesi’nde Sağlık ve Güzellik Etkinliği düzenleyeceklerini, bu etkinliğe; İran, Irak, İtalya, Almanya ve Hindistan’dan katılımcı olacağı, Irak’taki hastaların Dil ve Kültür açısından Diyarbakır’ı tercih ettiklerini, DTSO öncülüğünde bu etkinliğe katılım sağlanmasının önemine vurgu yaptılar.

Toplantıda, Üniversite, Memorial, Bağlar, Batı, Genesis ve Diyarlife hastaneleri temsilcileri birer konuşma yaptılar ve konuşmalarında,  DTSO’nun öncülüğünde tüm sağlık turizmi etkinliklerine yer alacaklarını ve konuda kendilerine ne düşerse hazır olduklarını belirttiler.