Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Grup tarafından düzenlenen 14. Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

 

Diyarbakır Sur  Özel Eğitim Meslek Okulu Meslek Okulu Sesler Korsunun seslendirdiği ezgilerle açılışı yapılan fuara Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, ALZ Grup Başkanı Cihat Alagöz, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Ziraat Odalar Birliği Başkanı Cevat Delil, Duhok Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Hameet Mecid Rebethki ve Sivil Toplum Örügütü Temsilcileri katıldı. 20 ilden 108 firma katılım sağladığı fuarın açılışında konuşan DTSO Başkanı Kaya, Tarımın bu topraklar için çok önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu; “Tarım sanayinin kuluçkasıdır. Tarımını geliştirmeyen hiç bir ülke gelişmez. Toprağımız var, yüzde 60 tarım arazisi var, ama bu toprakları suyla buluşturmamız lazım. Toprakların su ile buluşması için su kanallarının bir an önce yapılıp bölge topraklarına suyun ulaştırılması lazım. Bunun için çalışmamız gerekmektedir. Biz kentteki sivil toplum kuruluşları olarak bu kent için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu yıl ve gelecek yıl temel hedefimiz ayda bir kere fuar yapmayı planlıyoruz. Hükümetin tarımsal desteklerle üretimi güçlendirmeli. Biz sivil toplum kuruluşları olarak çiftçilerimize yönelik her türlü desteği vermeye çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.”

LZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, “Zor bir dönemden geçiyoruz. Yaşadığımız depremin sıcaklığını hala üzerimden atamıyoruz. Yaraları sarmak zaman alacak. Özelikle ekonominin yaralarını sarmak için fuarlarımız çok büyük bir önem taşıyor. Bugün açılacak fuar Türkiye’nin dört bir yanından takip ediliyor. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Bu fuar alanı her zaman bölge ihtiyacını karşılamaya çalıştı. Bir yıl önce 100 katılımcıyla başladığımız fuar alanını bu yıl 108 katılımla açıyoruz. Fuarın rakamları geleceğimizin nasıl olacağını bizlere gösteriyor. Önümüzdeki dönem bölgede tarım ve hayvancılık alanında ileri gelişmeler yaşanacağını çok iyi biliyoruz. Fuar açılışımız hayırlı olsun” diye konuştu.

ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz’ün konuşmasından sonra Diyarbakır Ziraat Odaları Birliği Başkanı, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı ve Duhok Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı kısa bir söz alarak herkesi selamladı.

Fuar, 30 Nisan’a kadar ziyaretçilerine açık olacak.