İthalat Kontrol Sistemi (ICS2) Webinar Daveti

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, “İthalat Kontrol Sistemi (ICS2) Webinar Daveti” hakkında bir yazı yayımladı.

“Avrupa Birliği (AB) tarafından devreye alman İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) isimli elektronik gümrük sistemi çerçevesinde, 1 Mart 2023 tarihinden itibaren AB varışlı veya AB aktarmalı havayolu genel kargo, hızlı kargo ve posta sevkiyatlarının gerçekleştirilmesinden sorumlu ekonomik operatörlerin giriş özet beyan verilerini varıştan önce ICS2 üzerinden AB gümrüklerine bildirmesinin zorunlu kılınacaktır. Söz konusu sistemin, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren denizyolu, karayolu ve demiryolu vasıtasıyla yapılan sevkiyatlara da teşmil edilmesi beklenmektedir.

Bu kapsamda, Avrupa Komisyonu tarafından 26 Eylül 2022 tarihinde saat 11.00’de Türk kamu kurumlan ve iş dünyası temsilcilerine yönelik olarak ICS2 hakkında bir çevrimiçi bilgilendirme semineri düzenlenecek olup, seminer boyunca Bakanlığımızca İngilizce-Türkçe simültane tercüme hizmeti sunulacaktır.

Bu çerçevede, kuruluşunuzda görevli olup bahse konu sistemi kullanarak AB gümrüklerine veri aktarması öngörülen temsilcilerinize aşağıda kayıtlı toplantı bağlantısının ulaştırılması ve ilgililerin çevrimiçi seminere katılımlarının temin edilmesi büyük önem taşımaktadır.”

Toplantı Bağlantısı:
https://us06web.zoom.us/j/87958373904?pwd=ZkJjZkxPMEdZMDcrR25oOXQ5d0prZz09
Meeting ID: 879 5837 3904
Passcode: TRTicaret