Diyarbakır’da Schengen Vize İşlemleri Başlıyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleri sonucu 2020 yılında Diyarbakır Sanayi Mektebi binasında ofis açan ancak pandemi nedeniyle faaliyetlerini askıya alan VFS Global ve Gateway firması 25 Temmuz 2022 itibari ile Diyarbakır’da vize başvurularını almaya başlayacaktır.

10 yıldır Türkiye’de 29 ülkeye vize hizmeti veren VFS Global ve Gateway firmasının Diyarbakır Vize Başvuru Merkezinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge illerinin tamamına hizmet verilecektir. Diyarbakır ve çevre illerden gelecek olan başvuru sahiplerinin vize evraklarının ön kontrolü konsolosluklar adına sağlanıp, biyometri ve data işlemleri gerçekleştirilerek güvenli bir şekilde Konsolosluklara ve/veya Elçiliklere ulaştırılması sağlanacaktır.

Vize Başvuru Merkezinde ilk aşamada 10 farklı Schengen ülkesi için vize başvuruları kabul edilecektir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge illerinin tamamı bu ofisten hizmet alabilecektir. Güneydoğu Anadolu Bölgesine özel olarak sunulan bu yeni hizmet ile biyometri işlem cihazı ve deneyimli personelleri sayesinde vize başvurusu yapmak isteyen kişilere daha üstün hizmet ve ulaşım kaynaklı zaman ve maliyet avantajı sağlayacaktır.

Bundan böyle Ankara ve İstanbul gibi kentlere vize için gitmek zorunda kalınmayacak, bölgenin merkezi Diyarbakır’dan vize işlemleri yapılabilecektir.

VFS Global ve Gateway firması tarafından Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya,  Fransa, Lüksemburg, Malta, Slovenya ve Ukrayna ülkeleri adına hizmet verilecektir.

 

Vize Başvuru Merkezi Adres: Yenişehir Mahallesi Dr. Yusuf Azizoğlu Caddesi Diyarbakır Sanayi Mektebi No: 2/1 (Fiskaya) Yenişehir/Diyarbakır

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası