Mezopotamya’nın ilk kahve festivali Diyarbakır’da gerçekleştirilecek

ALZ Grup ve Dream Sales Machine işbirliğinde,  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası destekleri ile 28-29-30 Ekim’22 tarihleri arasında düzenlenecek Mezopotamya Coffee Festival ve Fuarı’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

DTSO Konferans Salonun’da yapılan toplantıya DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz ve DSM Yönetim Kurulu  Başkanı Alper Sesli katıldı. Tanıtım toplantısında, Diyarbakır’da ilk kez gerçekleştirecek festivalin ayrıntıları ve kahveye dair detaylar aktarılırken, ödüllü baristaların elinden kahve tadımları gerçekleştirdi. Mezopotamya Coffee Festival ve Fuarı, 28-29-30 Ekim 2022 tarihlerinde Alz Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kaya, “Türkiye’nin büyük illerinde yapılan kahve festivalinin Diyarbakır’da yapılacak olmasından dolayı çok mutluyuz, bugün kentimiz adına önemli bir adım atıyoruz. Mezopotamya’da yaşamın başladığı, yerleşik hayata geçildiği bir yerde elbette kahveyi bunun dışında tutamayız.” dedi.

ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz ise ışık doğudan yükseliyor sloganıyla başladıkları fuarcılık sektöründe 2022 yılında gerçekleştirdikleri fuarlarla ilgili rakamsal veriler verdi. Alagöz; “Coffee festival bizim için bu yılın en heyecan verici etkinliklerinden biri. Festivali büyük şehirlerden sonra Diyarbakır’ımıza kazandırmaktan dolayı çok mutluyuz. 28 Ekim’de düzenlenecek Mezopotamya Coffee festival ve fuarı bölgemizin sıcacık insanlarının sosyal hayatına canlılık katarken, pek çok yeni iş fırsatlarını da beraberinde sunacak.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Dream Sales Machine Yönetim Kurulu Başkanı Alper Sesli konuşmasında, Mezopotamya’nın bereketli topraklarının ilk kez bir kahve festivali ve fuarıyla buluşacağını vurgulayarak, “Kahve petrolden sonra sıvı emtia kategorisinde ekonomik büyüklük olarak en büyük ticari emtia, bu kadar büyük ticaretin döndüğü ürünün konuşma hakkı da Mezopotamya’da olmalıydı. İşte bu nedenle 28-29-30 Ekim tarihlerinde Mezopotamya’dan kahve kokusunu tüm bölgeye yaymaya karar verdik. Diyarbakır’da kahvenin 500 yıllık hikayesine yüzlerce kişinin eşlik etmesini hedefliyoruz. Ülkemizde kahve kültürünün zenginleşmesine ve yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayan “Coffee Fest” markası altında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da düzenlemekte olduğumuz organizasyon zincirimize yeni bir merkez olarak, Mezopotamya’nın kadim şehri Diyarbakır’ı eklemenin heyecanını yaşıyoruz.

Festival ve fuar aynı zamanda ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren kahve üreticisi, tedarikçisi, yatırımcılarını biraraya getirerek, Kuzey Irak, Mezopotamya havzası ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bütününde ve yakın coğrafyalarında girişimcililk, yatırımcılık ve birçok ticari fırsata da ev sahipliği yapacak. Profesyonel, ev tipi kahve makinesi üreticileri ve distribütörlerinin katılımıyla gerçekleştireceğimiz festival ve fuar Diyarbakır’ın ve bölge şehirlerinin ticaretinin geliştirilmesinin yanı sıra, organizasyon kapsamında düzenlenecek workshop, konser ve tadım etkinlikleri ile de bölgenin sosyal hayatına renk katacak nitelikte olacak.” dedi.

Tanıtım toplantısında deneyimli ve ödülü baristaların elinden kahve tadımları da gerçekleştirildi.