“1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” açıldı

Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı kapılarını açtı.  Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve Erbil Valisi Omed Xoshnav başkanlığında  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden oluşan heyet ve çok sayıda turizmcinin katıldığı fuarın açılışında bölgenin turizm potansiyeline dikkat çekildi.

Bu yıl ilk defa düzenlenen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarın açılışında konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “İlklerin yaşandığı bir coğrafyanın üzerindeyiz. İlk tapınak, ilk tarımsal üretim, ilk hayvanların evcilleştirilmesi, zamanına göre mimari açıdan oldukça zengin kültürel varlıklar ve bu varlıklar üzerinde farklı medeniyetlerin, halkların, dinlerin izleri. Türkiye’nin turizmde katma değer yaratabilecek önemli bir kültür destinasyonu konumunda. Bu potansiyel sosyo-ekonomik açıdan geri kalmış bölge illeri için önemli bir kalkınma aracı aynı zamanda. Mezopotamya kültür turizmi, inanç turizmi, gastronomi, sağlık turizmi, kırsal turizm ve doğa turizmi gibi farklı turizm çeşitlerinde kapasitesi olan bir bölge. Bölgede UNESCO Kültür Mirası asil ve geçici listede yer alan pek somut ve soyut kültürel miras değeri bulunuyor. Mezopotamya’da turizmi kültürel miras, kültür sanat, gastronomi ile birlikte düşünmek gerekir. Hepimizin bu zenginlikleri koruması ve sürdürülmesi ile ilgili bir sorumluluğumuz vardır. Bu fuar Mezopotamya’nın sahip olduğu bu potansiyeli tanıtmanın yanında turizmde bölgede ve Diyarbakır’da atılacak adımların geliştirilmesi açısından da oldukça önemli. Kentimize, bölgemize ve turizm alanında çalışan biz yerel kurumlara önemli katkılar sunacağını düşündüğümüz fuar organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

TÜRSAB’ın Başkanı Firuz Bağlıkaya konuşmasında bölgenin turizm için barındırdığı değerlere dikkat çekti. Fuarın gerçekleşmesinde başta Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu olmak üzere bölge valilerinin büyük emeği ve iradesi olduğuna vurgu yapan Bağlıkaya, Mezopotamya, tarihi ve kültürün yanında mutfağı el sanatları ile turistin her türlü isteğine cevap veren bir destinasyon. Bu fuar bölge için yepyeni bir başlangıç ve zemin olacak. Türkiye turizmden eşit şekilde yararlanamıyor. Bu bölgeler için özel çaba sarf etmek gerekiyor.” diye konuştu.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya  bölgesel fuarların ilkini Mezopotamya bölgesi için Diyarbakır’da organize ettiklerini söyledi. Bir fuarın oturmasının 10-15 yıllık bir süre aldığını belirten Bağlıkaya, fuarın başlangıcının çok iyi olduğunu, bunu kısa sürede bölgesel fuar haline getireceklerini aktardı. Bağlıkaya, turizmin artık tek bir amaçla yapılmadığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir yöreye gidiyorsanız sadece kum, deniz ve güneş için gitmiyorsunuz, bir de bunun yanında tarihi yerleri ve doğal güzellikleri geziyorsunuz. Diyarbakıri bir kültür şehri. Bunun yanında en iyi ürünlerinden biri de tabii ki mutfağı. Gastronominin seyahatteki önemi her geçen gün biraz daha artıyor. Birtakım istatistiklere göre ülkelerin turizm gelirlerinin yüzde 30’u gastronomiden sağlanıyor. Diyarbakır, bu anlamda da çok güçlü bir ürüne sahip.  İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu tanıtarak daha da pekiştireceğiz. Her bölgenin kendine özgü mutfağını bir biçimde turizm ürününün içine katabilirsek ülke turizmine de çok büyük faydalar sağlamış oluruz.”

Irak Kürdistan Bölge Yönetimi Erbil’in Valisi Omed Xoshnav ise şunları söyledi: “Kürdistan Bölgesel Yönetimi için turizm son derece önemli. Tüm dünya ile irtibatlı olmak ve daha güçlü ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Bu fuara davet edildiğimiz ve katılım sağladığımız için çok mutluyuz. İlişkileri daha fazla geliştirmek istiyoruz. 4 Nisan’da bir fuar da Erbil’de yapılacak. Buradaki misafirelerin hepsini fuarımıza davet ediyoruz.  Erbil bölgenin en büyük merkezi. Yüzlerce şirket Irak Kürdistan’ında çalışıyor ve en fazla şirket de Türkiye’den. Biz de bu fırsatı çok önemli görüyoruz ve yatırımcılar Erbil’e davet ediyoruz. Onlara çok iyi şartlar sunuyoruz. Onların işine ve yatırımına ihtiyacımız var.”

Karaloğlu, Mezopotamya’nın insanlık ve inanç tarihinin başladığı, geliştiği bir coğrafya olduğunu söyledi. Diyarbakır’ın Mezopotamya’da yer alan önemli şehirlerden biri olduğunu belirten Karaloğlu, “Mezopotamya gastronomisini anlamadan insanlığın gastronomisini ve tarihini yazamazsınız.” ifadesini kullandı. Fuarların yapılmasıyla turizmin gelişmesi arasında büyük bir ilişki olduğuna işaret eden Karaloğlu, “Turizm ve ekonomiyi tabana yaymak, bölgenin genç nüfusuna iş bulmak maksatlı bir gayretimiz ve çabamız var. Turizmde çok büyük bir potansiyelimiz var ama bunu gün yüzüne çıkarabilmek, kullanabilmek için elbette bölge turizm fuarına ihtiyacımız var” diye konuştu.

Tüm Zamanların En Yüksek Katılımıyla 13. Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve ALZ Fuar işbirliğinde, Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde organize edilen 13. Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı yapıldı. 300’den fazla markayı temsil eden 115 firma ve kuruluşun ürün ve hizmetlerinin sergilendiği fuar 15-19 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Kaymakamları, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ve sivil toplum  örgütünün temsilcilerinin katılımıyla fuarın açılışı yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.

Fuarın açılışında konuşan ALZ Grup Yönetim Başkanı Cihat Alagöz “Fuarcılık Sektöründe Işık Doğudan Yükseliyor sloganıyla 2022 yılı fuar sezonuna hızlı bir giriş yaptık. Geçen seneki Tarım ve Hayvancılık Fuarına kıyasla %15 oranında büyüyen Fuarımızda Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sırbistan ve Hollanda’dan da fuar ziyaretçilerimizle katılımcı kuruluşlarımız inşallah çok verimli ticaret bağlantıları kuracaklar” dedi.

DTSO Başkanı Kaya konuşmasında, “Sivil toplum, yerel yönetim ve kamu kurumlarımız yürüttüğümüz ortak akılla Diyarbakır’ı fuarr merkezi yaptık. Türkiye’nin en büyük tarım fuarlarından birini şuan Diyarbakır’da gerçekleştiriyoruz. Bu bizler için birinci görevdi, bu görevi yerine getirdik. Çünkü Çayönü’ne bakıldığı zaman en büyük özelliği arkeolojik tanımlarda tarımın ilk yapıldığı topraklardır. Bölgede 10 bin yıldır tarım ve tarımsal üretim yapılıyor. Yerleşik hayata geçildiğin beri ilk tarımsal faaliyetler burada yapıldı. Bizlerde 13. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı düzenliyoruz. Fuara çok sayıda firmamız yer almak için başvuruda bulundu. 14 bin metre karelik fuar alanımızın tamamı doldu. Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e tarım fuarlarımızın bugün bu noktaya gelmesinde çok önemli katkılarda bulundu kendisine çok teşekkür ediyorum. Her fuarımızda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde heyetler halinde gelerek, Türkiye’nin diğer illerinde fuara katılan  yatırımcılarla buluşup bire bir görüşmelerle hem burada yatırım hem de oraya ihracatın ilk adımı bu fuarlarda yapılıyor. Fuarlarımıza verdiği desteklerden ötürü kendilerine çok teşekkür ediyorum. İlimizde fuarların düzenlenmesi için oluşan ortak akla destek verdiği için Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’na da teşekkür ediyorum.

Vali Münir Karaloğlu, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, tarımın, çiftçiliğin, insanlığın en eski mesleği olduğunu belirtti.

Tarım alanlarının daralması ve kullanılabilir su miktarının azalması gibi çeşitli sebeplerle her geçen gün tarım sektörünün öneminin arttığına işaret eden Karaloğlu, “Dünya farklı sorunlarla boğuşuyor. Bunun yaratmış olduğu fiyat artışları, gıda enflasyonu gibi sorunlarımız var. Şimdi buna dünyanın en önemli tahıl ambarı olan Rusya ve Ukrayna’da devam eden savaşı da ilave ettiğinizde tarımda önümüzdeki günlerde dünyayı bekleyen bir sorun var. Fiyat artışı, gıda enflasyonu sadece bizim sorunumuz değil. Bizden daha çok dünyanın sorunu. Bunu hep birlikte aşacağız.” dedi.

Mezopotamya’nın tarım ve hayvancılık için başlangıç noktalarından olduğunu ifade eden Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devam eden büyük sulama projelerimiz bittiğinde Diyarbakır, Türkiye’de ve dünyada tarımsal ve hayvancılık merkezi olma özelliğini büyüterek devam ettirecek. Silvan Barajı bittiğinde 2 milyon 400 bin dönüm alanı sulu tarıma açabileceğiz ve tek başına bu bile Diyarbakır özellikle sanayi ürünü dediğimiz pamuk, mısır, soya, ay çekirdeği gibi çok önemli ürünlerde Türkiye’nin başat illerinden birisi olacak inşallah.”

115 firmanın ürünlerinin sergilendiği fuar Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 15-19 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

Diyarbakır’da 10. Mezopotamya İnşaat Fuarı Başladı

DTSO, Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Group tarafından organize edilen 10. Mezopotamya İnşaat Fuarı’nın açılış yapıldı. Yüzlerce ürünün sergilendiği fuar geniş konsepti ile Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 3-6 Mart 2022 tarihleri aralığında ziyaretçilerini ağırlayacak .

Mezopotamya 10’uncu İnşaat Fuarı, Mezopotamya Uluslar arası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Fuarın açılışına Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)  Başkanı Mehmet Kaya ile iş insanları katıldı. 6 Mart’a kadar devam edecek fuara Federal Kürdistan Bölgesi ve Irak’tan da ziyaretçiler katıldı. 60 firmanın stant açtığı fuarı, bu yıl 35 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuarda konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, katılımcıları Türkçe ve Kürtçe selamladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın pandemi ile ilgili açıklamalarını hatırlatan Kaya, önlemlerin gevşetildiği dönemde fuar açmanın önemine dikkat çekti. Mart ayında Diyarbakır’da Tarım ve Hayvancılık Fuarı ile Turizm Fuarı’nın da düzenleneceğini belirten Kaya, “Tarım ve Hayvancılık fuarı için şimdiden 14 bin metre karelik alanımızın tamamı durmuş durumda. Turizm fuarına da Irak, İran ve Kıbrıs’tan yoğun bir talep var.  Kent için ortak bir akıl oluşturmuş durumdayız. Bunu devam ettireceğiz” dedi.  Kaya, Diyarbakır’da inşaat sektörünün önemine dikkat çekerek, “Bu fuarımız oldukça önemli. Bizim odamızın 20 bin üyemizin 7 bini inşaat ve inşaat ekipmanları ile ilgili kayıtlı.  Kentimizin en önemli sektörlerinden biri inşaat sektörü” diye konuştu.

 

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu da, Diyarbakır’ın tarihi dokusuna dikkat çekti. Diyarbakır’ın mağara döneminden bugüne kadar inşaat sektöründe yaşanan tüm değişimlere tanıklık ettiğini belirten Karaloğlu, “Diyarbakır’da inşaat sektörü ile ilgili fuarın düzenlenmesi çok önemli. İnşaat sektörü ülkemiz için önemli. Çin’den sonra en büyük taahhüt sektörü bizde. Dünyada çok büyük projeleri bizim müteahhitlerimiz yapıyor. Diyarbakır’da bir taraftan medeniyetlerin mirası, çok ciddi bir tarihsel yapı stokumuz var. Bir taraftan da çağın inşaat örneklerini görebileceğimiz kentin modern bir tarafı var” dedi. Son günlerde yaşanan krize dikkat çeken Karaloğlu, krizin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını dünyanın tüm ülkelerinde yaşandığını dile getirdi. Karaloğlu, “Dünyada demir, çelik, alimünyum yükselirken, Türkiye’de yükselmemesi söz konusu olamaz. Biz inşaat yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Proje üretmekten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.  Karaloğlu, önümüzdeki yıl İnşaat Fuarı’nı genişletmeyi hedeflediklerini belirterek, gayrimenkul sektörünü de ekleyeceklerini kaydetti.