Tüm Zamanların En Yüksek Katılımıyla 13. Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Açtı

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve ALZ Fuar işbirliğinde, Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde organize edilen 13. Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı yapıldı. 300’den fazla markayı temsil eden 115 firma ve kuruluşun ürün ve hizmetlerinin sergilendiği fuar 15-19 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, ALZ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır Kaymakamları, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ve sivil toplum  örgütünün temsilcilerinin katılımıyla fuarın açılışı yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.

Fuarın açılışında konuşan ALZ Grup Yönetim Başkanı Cihat Alagöz “Fuarcılık Sektöründe Işık Doğudan Yükseliyor sloganıyla 2022 yılı fuar sezonuna hızlı bir giriş yaptık. Geçen seneki Tarım ve Hayvancılık Fuarına kıyasla %15 oranında büyüyen Fuarımızda Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sırbistan ve Hollanda’dan da fuar ziyaretçilerimizle katılımcı kuruluşlarımız inşallah çok verimli ticaret bağlantıları kuracaklar” dedi.

DTSO Başkanı Kaya konuşmasında, “Sivil toplum, yerel yönetim ve kamu kurumlarımız yürüttüğümüz ortak akılla Diyarbakır’ı fuarr merkezi yaptık. Türkiye’nin en büyük tarım fuarlarından birini şuan Diyarbakır’da gerçekleştiriyoruz. Bu bizler için birinci görevdi, bu görevi yerine getirdik. Çünkü Çayönü’ne bakıldığı zaman en büyük özelliği arkeolojik tanımlarda tarımın ilk yapıldığı topraklardır. Bölgede 10 bin yıldır tarım ve tarımsal üretim yapılıyor. Yerleşik hayata geçildiğin beri ilk tarımsal faaliyetler burada yapıldı. Bizlerde 13. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı düzenliyoruz. Fuara çok sayıda firmamız yer almak için başvuruda bulundu. 14 bin metre karelik fuar alanımızın tamamı doldu. Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e tarım fuarlarımızın bugün bu noktaya gelmesinde çok önemli katkılarda bulundu kendisine çok teşekkür ediyorum. Her fuarımızda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde heyetler halinde gelerek, Türkiye’nin diğer illerinde fuara katılan  yatırımcılarla buluşup bire bir görüşmelerle hem burada yatırım hem de oraya ihracatın ilk adımı bu fuarlarda yapılıyor. Fuarlarımıza verdiği desteklerden ötürü kendilerine çok teşekkür ediyorum. İlimizde fuarların düzenlenmesi için oluşan ortak akla destek verdiği için Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’na da teşekkür ediyorum.

Vali Münir Karaloğlu, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, tarımın, çiftçiliğin, insanlığın en eski mesleği olduğunu belirtti.

Tarım alanlarının daralması ve kullanılabilir su miktarının azalması gibi çeşitli sebeplerle her geçen gün tarım sektörünün öneminin arttığına işaret eden Karaloğlu, “Dünya farklı sorunlarla boğuşuyor. Bunun yaratmış olduğu fiyat artışları, gıda enflasyonu gibi sorunlarımız var. Şimdi buna dünyanın en önemli tahıl ambarı olan Rusya ve Ukrayna’da devam eden savaşı da ilave ettiğinizde tarımda önümüzdeki günlerde dünyayı bekleyen bir sorun var. Fiyat artışı, gıda enflasyonu sadece bizim sorunumuz değil. Bizden daha çok dünyanın sorunu. Bunu hep birlikte aşacağız.” dedi.

Mezopotamya’nın tarım ve hayvancılık için başlangıç noktalarından olduğunu ifade eden Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devam eden büyük sulama projelerimiz bittiğinde Diyarbakır, Türkiye’de ve dünyada tarımsal ve hayvancılık merkezi olma özelliğini büyüterek devam ettirecek. Silvan Barajı bittiğinde 2 milyon 400 bin dönüm alanı sulu tarıma açabileceğiz ve tek başına bu bile Diyarbakır özellikle sanayi ürünü dediğimiz pamuk, mısır, soya, ay çekirdeği gibi çok önemli ürünlerde Türkiye’nin başat illerinden birisi olacak inşallah.”

115 firmanın ürünlerinin sergilendiği fuar Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 15-19 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.