Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde Engellilere Drone Eğitim Sertifikaları düzenlenen törenle verildi

Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde gerçekleştirilen engelliler için Drone Pilotaj Eğitimi sonrasında düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Törene DTSO Meclisi Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Eğitim ve Bilim Vakfı Başkanı Faruk Korkmaz,  Eğitim ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, Çetin İnanç ve Ahmet Akyapı, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Hayrullah Akyıldız GÜNTİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Turan ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Mete Yağlı, “Bu eğitime öncülük eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum. Modern dünyanın yeni aletlerinden Droneların çok farklı alanlarda kullanılma imkanı var. Engelli vatandaşlarımızın bu eğitimle sertifika sahibi olmaları ilerde farklı alanlarda iş sahibi olmalarını sağlayacak. Hepsine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

DTSO Meclis Başkanı Birtane, “Çağımızda insanlar farklı alanlarda bilgi sahibi olmak zorunda.  Odamızın ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın  Diyarbakır Sanayi Mektebi’nde düzenlendiği eğitimler Diyarbakır’da bir ilktir. Bu eğitimlerin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Maral, “Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’na pandemiye rağmen sürdürdüğü eğitimlerden dolayı teşekkür ediyorum. Diyarbakır Sanayi Mektebi’nin bu girişim sayesinde kuruluş amacına erkenden ulaştığını görüyoruz. Bizim hedefimiz her platformda ifade ettiğimiz beyaz yakalı yetiştirmektir.  Diyarbakır’da bir ekosistem oluşmaya başladı. Bir yandan sanayi altyapısında Tekstil Kent ve OSB gibi çalışmalar devam ediyor. Bir yandan da Ticaret ve Sanayi Odamızın Girişimcilik Destek Merkezi, Sanayi Mektebi ve önümüzdeki dönemde Çağrı Merkezilerine yönelik çalışmaları var. Bunların tümünü bir araya getirdiğimizde Diyarbakır’ın önünün açık olduğunu görüyoruz. Ajans olarak bu tarz girişimleri desteklemekten gurur duyuyoruz.” şeklinde belirtti.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, “Bu eğitimlerin gerçek mimarı ve emekçileri olan DTSO Eğitim ve Bilim Vakfı ve Sanayi Mektebi ekibine teşekkür ediyorum. Burada Sanayi Bakanlığı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hem tarihi bir mekanı restore edip ortaya çıkardık, hem de ortaya çıkan tarihi yapı kadar değerli olan bir eğitim süreci başlattık. Sanayi Mektebi’nde engellilere yönelik eğitimlerimiz devam edecek. Drone eğitiminin yanında özellikle çağrı merkezlerinde engelli vatandaşlarımızın çalışması mümkün. Türkiye’de çağrı merkezi hizmeti veren 5 firmayı buraya getirdik ve yaklaşık 7.000 kişilik bir istihdam alanı oluştu. Engelli vatandaşlarımızda sadece engelli kotası nedeniyle işyerlerinde olmaktan çok kendilerini geliştirebilecekleri alanlarda çalışmalı. Sanayi Mektebi yeni istihdam alanları için onlara destek vermeye devam edecek. Engellilere yönelik hangi alanda ihtiyaç varsa, o alanda engelsiz hale getirmek Sanayi Mektebinin temel felsefelerinden biridir. Bu eğitimin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

DTSO Eğitim Bilim Vakfı Başkanı Korkmaz, “ Eğitim ve Bilim Vakfı’nı kurarken önceliği kentimizdeki engelli ve dezavantajlı gruplarımıza verdik. Sanayi Mektebi’nde pandemiden kaynaklı eğitimlerimiz geç başladı.  Ama bu arada yapabileceğimiz eğitimleri yapmaya devam ettik.  Öncelik olarak engelli vatandaşlarımıza ve kadınlarımızı güçlendirmek istedik. Ajansımız ve Belediyemiz eğitimlerde bizlere katkı vermeye devam ederse pandemiden sonra çok daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum.” Dedi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Akyıldız, “ Bu projenin düzenlemesinde emeği geçen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Karacadağ Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum.” dedi.

Sertifika töreni kapsamında 20 engelli kursiyere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı sertifikaları ve ehliyetleri takdim edildi.