İnşa edildiği günden bugüne eğitim amaçlı kullanılan görkemli tarihi bina Sanayi Mektebi olarak işlevlendirildi

2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile başlatılan proje kapsamında 1875 yılında inşa edilen ve günümüze kadar İlkokul, sanat okulu, maarif koleji olarak işlevlendirilen tarihi yapının Sanayi Mektebi olarak işlevlendirilmesi çalışmaları tamamlandı. DTSO tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Sanayi Mektebi bünyesinde gençlerin gelecek yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programları başlatıldı.

Sanayi Mektebi’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi, Diyarbakır Milletvekilleri, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurumları temsilcileri katılım sağladı.

Açılış töreninde konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya 2018 yılında aldıkları iki proje desteği ile gençlerin girişimciliği ve istihdamını geliştirmeyi hedeflediklerini aktardı. Kaya, kentin en önemli yatırım avantajlarından birinin genç nüfusu olduğunu, genç nüfusun eğitimi ve iş kurma süreçlerinin desteklenmesi ile ekonominin gelişmesine katkı sunmayı hedeflediklerini aktardı. Kaya, Girişimci Destek Merkezinin 20*21 yılında faaliyete geçeceğini belirtti. Sanayi Mektebi’nin hizmet veremeye başladığını ve 6 ayda 900 kişiye 35 farklı teknolojik alanda eğitimler düzenleneceğini belirtti.

Kaya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker’e ve yerelde işbirliği sağlanan Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’na proje destekleri ve işbirliği için teşekkür etti.