Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank DTSO tarafından yürütülen projelerin temel atma ve açılış törenlerine katıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2019 yılında başlatılan Diyarbakır Girişimci Destek Merkezi ve Sanayi Mektebi Projelerinde belirli bir aşamaya gelindi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteklediği eğitim ve destek merkezlerinin temel atma ve açılış törenleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

DTSO’nun yürüttüğü Diyarbakır Girişimci Destek Merkezi’nin temeli atıldı

Diyarbakır ilinde girişimci adaylarının iş kurma süreçlerini desteklemek ve inovatif iş fikirlerinin olgunlaşması için atölye, teknik danışmanlık destekleri sunmak amacıyla kurulması planlanan merkezin temel atma töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Oya Eronat ve Kutbettin Arzu, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, kamu kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Girişimci Destek Merkezi’nin 2021 yılında hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

İnşa edildiği günden bugüne eğitim amaçlı kullanılan görkemli tarihi bina Sanayi Mektebi olarak işlevlendirildi

2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile başlatılan proje kapsamında 1875 yılında inşa edilen ve günümüze kadar İlkokul, sanat okulu, maarif koleji olarak işlevlendirilen tarihi yapının Sanayi Mektebi olarak işlevlendirilmesi çalışmaları tamamlandı. DTSO tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Sanayi Mektebi bünyesinde gençlerin gelecek yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programları başlatıldı.

Sanayi Mektebi’nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi, Diyarbakır Milletvekilleri, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurumları temsilcileri katılım sağladı.

Açılış töreninde konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya 2018 yılında aldıkları iki proje desteği ile gençlerin girişimciliği ve istihdamını geliştirmeyi hedeflediklerini aktardı. Kaya, kentin en önemli yatırım avantajlarından birinin genç nüfusu olduğunu, genç nüfusun eğitimi ve iş kurma süreçlerinin desteklenmesi ile ekonominin gelişmesine katkı sunmayı hedeflediklerini aktardı. Kaya, Girişimci Destek Merkezinin 20*21 yılında faaliyete geçeceğini belirtti. Sanayi Mektebi’nin hizmet veremeye başladığını ve 6 ayda 900 kişiye 35 farklı teknolojik alanda eğitimler düzenleneceğini belirtti.

Kaya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker’e ve yerelde işbirliği sağlanan Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’na proje destekleri ve işbirliği için teşekkür etti.

DTSO’nun iki yeni projesi için 7 milyon TL hibe desteği sağlandı

DTSO Başkanı Kaya konuşmasında Cazibe Merkezleri Destek programı kapsamında imzaladıkları iki yeni projeye de değindi. Sanayi Mektebi karşısında bulunan ve hali hazırda hizmet binası olarak kullanılan tarihi yapının Gastro İnovasyon Merkezi olarak işlevlendirileceğini, Diyarbakır Metal İşleri KSS bünyesinde bulunan mesleki eğitim merkezinin Çağrı Merkezi yatırımları için işlevlendirilecğeini belirtti. Her iki proje için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 7 milyon TL destek alınacağını, DTSO’nun katkısı ile 9 milyon TL değerinde bir yatırım yapılacağını belirtti. Kaya imzaladıkları iki proje için de Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Diyarbakır Valisi’ne teşekkür ederek, alınan proje desteklerinin sonuçlarının bugün görüldüğünü, DTSO yönetimi ve meclisi olarak planlanan yatırımların hayata geçirilmesi için özel çaba harcadıklarını, bugün tamamlanan projeler gibi yeni projelerin de gelecek yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacağını belirtti.

Sanayi Mektebi ve Gastro İnovasyon Merkezi Projeleri kent ekonomisine önemli katkılar sunacak

Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında verdikleri destek ile Sanayi Mektebi’nin hizmete açıldığını belirtti. Tarihi yapının geçmişine de değinen Varank, tarihi yapının ilkokul olarak inşa edildiği, daha sonra sanat okulu, maarif koleji olarak işlevlendirildiğini ve bugün tarihi misyonuna uygun olarak Sanayi mektebi olarak işlevlendirildiğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, merkez bünyesinde e-ticaret, dış ticaret, dijital pazarlama gibi geleceğin yetkinlik alanlarında eğitim programlarının düzenleneceğini ve Gastro İnovasyon merkezi projesi ile birlikte her iki tarihi yapının araştırma, inovasyon ve eğitim alanında önemli çalışmalara ev sahipliği yapacağını belirtti.

Varank, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı ve Sosyal Gelişme Programları kapsamında 7 projeye destek verdiklerini, verdikleri desteklerin kentin ekonomisine önemli katkılar sunacağını ifade etti.

Açılış konuşmalarından sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Sanayi Mektebi’nde Dış Ticaret ve Drone Pilotaj eğitimlerine katılan kursiyerlere sertifika verildi.