DTSO, Ticaret Sicili belgelerini üyelerine elektronik ortamda vermeye başladı

DTSO üyesi firmalar, “Ticaret Sicil Tasdiknamesi”, “Merkez Nakli Belgesi”, “Şube Açılış Belgesi” ve “İflas ve Konkordato Belgeleri”ni DTSO hizmet binasına gelmeden elektronik ortamdan alabilecek.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, koronavirüs salgını ile mücadelede sürecinde ticaretin devamlılığını sağlamak için Üyelerimizin DTSO binasına gelmeden hizmet almalarını sağlamak ve işlerini hızlandırmak üzere internet üzerinden verdikleri belge sayısını artırmaya yönelik çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

Kaya, ” Dijitalleşmenin önemini Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde daha iyi anladık. Elektronik ortama taşıdığımız iş ve işlemlerimiz sayesinde salgından daha az etkileniyoruz. Pandemi karşısında Dijital Hizmetlerimiz ile Sosyal mesafeyi koruyoruz. Üyelerimizin zaman kaybını önleyerek iş ve işlemlerini hızlı yapmalarını sağlamaya yönelik dijitalleşme çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.

Mart ayının ortalarından itibaren ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs salgını karşısında DTSO üyelerine elektronik ortamda ücretsiz verdiği hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Ticaret Sicili Belgelerini elektronik ortama taşıyarak üyelerine sunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)  Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün verdiği “Ticaret Sicil Tasdiknamesi”, “Merkez Nakli Belgesi”, “Şube Açılış Belgesi” , “İflas ve Konkordato Belgeleri” 26 Ağustos 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda verilmeye başlamıştır.

Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) destekleriyle hayata geçirilen uygulamada, Ticaret Sicili belgelerini elektronik ortamda almak isteyen DTSO üyeleri, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin (MERSİS) https://mersis.gtb.gov.tr/ web adresi üzerinden giriş yaparak “Belge Başvuruları” alanından e-imzalı belge müracaatında bulunabiliyor.

Başvuru yaptığı e-belgelerin harç tutarlarını elektronik ortamda kredi kartıyla ödeyen ve ödeme bilgisi Diyarbakır Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne ulaşan DTSO üyeleri, güvenli elektronik imza ile imzalanarak hazırlanan belgeleri DTSO’ya gelmelerine ihtiyaç kalmadan internet üzerinden indirerek kullanabiliyor