Duyurular
enkutr

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında vatandaşların menfaatlerine’ aykırı davranan kişi ve kurumlara karşı teyakkuzda olacaklarını belirterek,’’ Temizlik ve hijyen başta olmak üzere diğer tüketim malları satışlarında artış yaparak vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacaklarını duyurdular.

DTSO ve DTB tarafından ortak yapılan açıklamada Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı bu virüsün ülkemizde de göründüğünü söylemesinin ardından temizlik ve hijyen başta olmak üzere diğer tüketim malları satışlarda artış meydana geldiğini ve bunu fırsata dönüştürmek isteyenlere karşı oda ve borsa olarak karşı duracaklarını açıkladılar.
Yapılan açıklamada, Ne yazık ki Ülke genelinde bazı firmaların, korona virüsü fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu ilgili kurumlar tarafından tespit edilmiştir.
Fahiş fiyatlarla ilgili Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli açıklamalar yapılmış ve tespiti yapılması durumunda yasal işlemlerin başlatılacağı ifade edilmiştir. Bilinmesi gerekir ki Diyarbakır Ticaret Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası olarak, ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Oda ve Borsa olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz.

Herkes bilmeli ki; Vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız. Bu çerçevede ticari ahlak kurallarına uyan ve süreci fırsata çevirmeyen İlimiz tüccar ve esnaflarımıza teşekkür ederiz’’ denildi.