Diyarbakır 2. Uluslar arası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne katılım sağlıyor

19-21 Eylül 2019 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası tarafından organize edilen ve ATO Congresıum’da düzenlenecek olan zirvede Diyarbakır standı kurulacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası işbirliğinde yapılan organizasyonu değerlendiren DTSO Yönetim Kurulu üyesi Kadri Kazmacı, zirvede kuracakları Diyarbakır standında kente ait yöresel ürünleri ve lezzetleri sergileyeceklerini belirtti.

Kazmacı, illerin yöresel ürünleri ile katılım sağladıkları organizasyonu önemsediklerini, yerel değerlerin korunması ve sürdürülmesi için bu tür organizasyonların önemli olduğunu vurguladı. Kazmacı, “Diyarbakır’ın kadayıfı, karpuzu, Karacadağ pirinci, örgü peyniri coğrafi işaret tescili yapılan ürünlerimiz. Diyarbakır ciğeri, perde ciğeri, ipek puşisi, Lice domatesi, hasır bilezik, Diyarbakır mercimeği, sütlü nuriye vb. pek çok yöresel ürün ve lezzetimizin korunması ve sürdürülmesi için çalışma yapıyoruz. Ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda da bu ürünlerimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Bu tür organizasyonların yöresel ürünlerimizin markalaşma, satış ve pazarlama çalışmalarını destekleyeceğini düşünüyoruz”, dedi.

3 gün sürecek organizasyon kapsamında yerel kurumlar işbirliğinde açılan Diyarbakır standında kentin turizm değerleri ve yöresel ürünleri ziyaretçiler ile paylaşılacak.