DTSO ve ASKF düzenlediği ödül töreninde başarılı takımlara kupaları verildi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu  Diyarbakır Temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği ödül töreninde 2018-2019 Sezonu Amatör Futbol Ligi’nde bulundukları kategoride şampiyonluğa ulaşan takımlara kupaları verildi.

Ödül törenine Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı M ehmet Kaya,  Meclis Üyelerimizi, Amedspor Başkanı  Metin Kılavuz, Spor Taban Birlikleri, Amatör Spor Kulüpleri Başkan ve Yöneticileri katıldı.

“Yeni bir döneme geçiyoruz”

Kupa ödül töreninde konuşan DTS Başkanı Kaya,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı göreve geldiği günden beri kentin tüm sorunlarıyla ilgilendiği gibi profesyonel ve amatör takımlarımızla da ilgileneceğinin mesajını bu geceki törene katılarak verdiğini söyledi. İlimizde birçok şeyin uzun süre ihmal edildiğini belirten Kaya,  “Yerel seçimlerle birlikte bir çıkış yakaladık. Geçen yıl gerek amatör ve profesyonel takımlarımızın yaşadıkları sorunları bir şekilde atlatıp, yeni bir döneme geçiyoruz. Geçen yıl Amedspor’un hem kendi iç sorunları hem de ulusal ligde yaşadıkları sorunları  hepimiz birlikte yaşayıp gördük. Ayrışmacı dilin spora nasıl yansıdığını çok iyi gördük. Ama gerek kentin sivil toplum kuruluşları gerekse de spor taban birlikleri bir arada oldukları zaman her türlü engeli aşabildiğimizi de gördük. Büyükşehir Belediyemizin sahip çıkmasıyla öyle zannediyorum ki bu kent şampiyon çıkaracak bir noktaya gelecek” şeklinde konuştu.

“Önce başarılı bir takımımızı yaratacağız”

Kaya, “Bu kentte sporu geliştirmek istiyorsak gençlerin heyecanla oynamak istedikleri güçlü bir takım yaratmak zorundayız. Bu güçlü takımı yaratırsak altyapıda o çerçevede gelişir. Amedspor  bu kent için bir şans. Bu Amatör sporcuların başarıyla gidecekleri bir takım anlamında olduğu için şans. Bazen eleştiriliyoruz Ticaret ve Sanayi Odası sadece için Amedspor mu var? Sadece onunla ilgileniyor gibi. Tam da bu çerçevede değerlendiriyoruz. Önce başarılı bir takımımızı yaratacağız. Bildiğiniz gibi Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine yeşil liste olarak girdiğimizde hem profesyonel takımlarımıza hem de amatör takımlarımıza yardım edeceğimizi söyledik. Hem Diyarbakır Valimiz ile hem Büyükşehir Belediyemiz ile görüşüp, artık birazda amatör takımlara yardım etmenin zamanı geldiğini söyledik. Bu kentteki amatör takımlar da bizler için çok çok önemli. Bizler Ticaret ve Sanayi Odası olarak Büyükşehir Belediyemizin önderliğinde amatör spor kulüpleri ile ilgili yapılabilecek her türlü çalışmanın içerisinde olacağız. Bu gece kupa alan tüm takımlarımızı kutluyorum” dedi.

‘Amatör Evi kurulmalı’

ASKF Diyarbakır Temsilcisi Remzi Dayan, amatör sporlarının gençlerin ruhsal ve fiziksel gelişimine katkıda bulunduğunu söyledi. Amatör sporlara herkesin destek vermesi gerektiğini dile getiren Dayan, amatör spor kulüplerinin daha sağlıklı hizmet vermesi için bir amatör evinin kentte yapılmasının zaruri ve şart olduğunu ifade etti.

‘Amed bir spor kenti olabilir’

Kent genelinde 0-20 yaş arası 500 bin üzerinde gencin yaşadığını ve bununda ciddi bir potansiyel olduğunu belirten Amed SKF Başkanı Av. Metin Kılavuz, Amed neden bir spor kenti olmasın sorusunu herkesin kendine sorması gerektiğini ifade etti. Bu soruya hep birlikte cevap aramalarının önemine değinen Kılavuz, çözümün ise tekil olmayan çoğullun aldığı kararlarla birlikte kolektif bir mekanizma olduğunu kaydetti. Amatör ve profesyonel spor etkinliklerini önemli bulduğunu ama en önemlisi toplumun sporu bir yaşam biçimi haline getirmesi olduğunu vurgulayan Kılavuz, Amedspor sevgisinin sınırları aştığını, beklentilerin farkında olduklarını ve başarılı olmak için çalışacaklarını dile getirdi.

Seçimlerden önce birçok şey söylediklerini, seçimlerin bittiğini ve sonuç alındıktan sonra kentteki her kesimin meselesine paydaş olma tarzlarını sürdürdüklerini ifade ederek konuşmasına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “Amedspor geçen yıl her sıkıntılı maçı yaşadığı zaman, maç sonrası vicdan sahibi hiç kimsenin onaylamadığı durumlarla karşılaştığında hırslanıyorduk. Sabır her şeyin üstesinden gelir, evet üstesinden geldi ve başarılı olabilecek bir sonuç alındı. Bu sene gözümüzü biraz daha yukarılara dikmişiz, bu sene şampiyonluk senesi.

‘TOKİ Havuzunda 2 bin 500 çocuk yüzme öğreniyor’

Tarihin en sıkıntılı dönemlerinde spor ve müsabaka kültürünün herkesi barış içinde buluşturduğunu hatırlatan Mızraklı, “Olimpiyat sembollerine bakıyorsunuz 5 kıtayı ve 5 değeri sembolize eden halkanın iç içe geçtiğini görüyorsunuz. Samimiyet, nezaket, organizasyon, saygı ve buluşma kelimelerinin bir araya getirilmesiyle spor sözcüğü tarif ediliyor. Bunların tamamı insanların ihtiyaç duyduğu, özellikle karabasan günlerde soluk alabildiği birer ana dönüşüyor. Futbol dışında da toplumun geniş ekseriyetinin çok farklı vücut becerilerini ortaya koyabildiği zindelikleri temin eden biçimler var. Kentte olimpik bir havuz yok. İşin doğrusu ilk günden itibaren hep dikkatimizi çekmişti. Şuan TOKİ’deki yüzme havuzumuzda 2 bin 500 çocuğumuza yüzme öğretiliyor. Keşke bütün çocuklarımız yüzmeyi bilse ve keşke Dicle bir daha hiç can almasa diyoruz. Bunun gibi hayat alanında birçok yapabileceğimiz kat edebileceğimiz, çok basit görünen ama bir türlü beceremediğimiz başlıklar var” şeklinde konuştu.

‘Beraber başaracağız’

Sporun, siyaset ve sosyolojinin malzemesi olmadığını tamamen toplumsal bir ihtiyaç ve herkesin katkı yapacağı bir alan olup varlığını sürdürdüğünü aktaran Mızraklı, daha öncede de Kent Konseyi içinde faaliyet yürüten Spor Meclisi’nin yeniden aktifleşmesi gerektiğini kaydetti. Ziyaretine gelip kitap bağışlayan 2 yurttaş ve gönüllü berber olarak bilinen Resul Yılmaz’ın zor şartlara rağmen yaptıklarını katılımcılara aktaran Mızraklı, “Gönüllü ve fedakar olduğunuz zaman, bir işe aklınızı ve ruhunuzu koyduğunuz zaman üstesinden gelemeyeceğiniz zorluk yok. Evet, bazen kulüp imkanları dar olabilir, bazen yeterince katkı ve destek görmeyebilir ama inandığınız zaman kazanıyorsunuz. Biz şuna tanık olduk inananlar ve kararlı olanlar menzile varıyorlar. Bu anlamda ben sporda emek veren başta Amedspor olmak üzere tüm takımlarımızın başarılı olacağına inanıyorum. Yanınızdayız, sizleri yanımızda hissediyoruz, beraber başaracağız ve beraber kazanacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Mızraklı ile Kaya, Süper Amatör Lig’ini zirvede tamamlayan Bismil 21 SFK’ya şampiyonluk kupasını verdi. Gecede kendi kategorilerinde sezon sonu şampiyonluğu göğüsleyen 20 takıma da kupaları takdim edildi.