Announcement
enkutr

9. Ortadoğu İnşaat Fuarı Yurtdışından Ticari Heyetlerin Katılımı ile Kapılarını Açtı

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde 14-17 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen fuarın açılış töreni Erbil, Duhok, Süleymaniye, Musul Ticaret ve Sanayi Odaları, IKBY Müteahhitler Birliği, Gebze Ticaret Odası, Batman Ticaret ve Sanayi Odası ve Mısır ve Almanya’dan iş insanları ve alım heyetlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Türkiye genelinde bu yıl inşaat fuarlarında katılımcı firma sayısı açısından bir düşüş yaşandığını, ancak Diyarbakır ilinde önceki yıla göre katılımcı firma ve alım heyetleri açısından daha iyi bir fuar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan ağaç işleri sektörünün inşaat sektörüne girdi sağladığını belirterek inşaat fuarlarını önemsediklerini belirtti.

Fuarı 15 kişilik ticari heyet ile ziyaret eden Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Süer Diyarbakır’a daha öncede geldiklerini, Gebze olarak Diyarbakır ile işbirliğini önemsediklerini ve sürdürmek istediklerini aktardı.

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir de Irak heyetine teşekkür ederek, karşılıklı ticaretin önemine değindi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya fuara katılım sağlayan kuruluşlara ve alım heyetlerine teşekkür ederek sözlerine başladı. Kaya, Türkiye genelinde ekonomide yaşanan sorunlardan inşaat sektörünün sorumlu tutulduğu bir dönemde Tüyap ile birlikte bu fuarı organize ettiklerini belirtti.

Kaya,” Gelişmiş ülke olmak için komşu ülkeler ile ticareti geliştirmek gerekir. Bugün ABD ile Meksika arasında dönem dönem siyasi sorunlar yaşanmasına rağmen iki ülkenin karşılıklı ticareti hiç bir dönem %40’ın altına düşmedi. Aynı şekilde AB ülkelerinin kendi aralarında ticaret hacimleri oldukça yüksek. Ama siyasi kriz yaşayan Hindistan ve Pakistan arasında karşılıklı ticaret %1’ler civarında kaldı. Gene Türkiye’nin komşu ülkeler ile ticareti %10 civarında. ABD ile Meksika arasında siyasi kriz yaşanmasına rağmen bu ticari ilişkilere yansımıyor. Türkiye’de ise sınırlar kapatılıyor, ekonomik ilişkiler zayıflıyor. Komşu ülkeler ile ne sorun olursa olsun biz iş insanları olarak ticari ilişkileri geliştirmeliyiz. Siyasetin de düzelmesi ve bölgede barışın sağlanması için de ticari ilişkilerin korunması ve sürdürülmesi oldukça önemli. Biz DTSO olarak gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Kaya, inşaat sektörünün 200 farklı iş kolunu beslediğini belirterek, bu dönemin inşaat sektörünün düştüğü yerden kalkacağını ve bu fuarın da buna vesile olacağını belirtti. Her yıl düzenledikleri inşaat fuarlarından yeni ihtisas fuarları yaratacaklarını dile getiren Kaya, gelecek yıllarda farklı iş alanlarında ihtisas fuarları için çalışma yapacaklarını vurguladı.

Diyarbakır ilinin inşaat sektöründeki durumuna da değinen Kaya, “ İnşaat sektörü en çok istihdamın sağlandığı sektörlerden biri. Diyarbakır ilinde İnşaat sektöründe bulunan işyerlerinin toplam işyerleri içindeki ağırlığı Türkiye ortalamasının üzerinde. İlimizde OSB bünyesinde bulunan 200 firmanın %50’si alt ve üst yapı inşaatında kullanılan girdileri üreten firmalar” şeklinde konuştu.

Kürdistan Müteahitler Birliği Başkanı Bashar A. Barzani de fuar organizasyonu için teşekkür ederek, fuar kapsamında ticari işbirlikleri sağlamak istediklerini belirtti.

Daha sonra Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil El- Hayat açılış konuşmasını yaptı. Dara Celil El-Hayat , Türkiye ile ticareti geliştirmek için çaba sarf ettiklerini aktardı. Hedeflerinin karşılıklı şirketler arasında işbirliklerini geliştirmek olduğunu, Erbil’de DTSO ortaklığında uluslararası iş kongreleri düzenlemek istediklerini vurguladı. IKBY’de yaşanan sorunlardan sonra bugün ticaretin yeniden canlandığını ve Diyarbakır ile de daha uzun süreli iş ortaklıkları sağlamak istediklerini, işletmeleri IKBY’de iş ortaklıkları kurmak, şirket kurmak için davet ettiklerini belirtti.

Leave a Reply