Announcement
enkutr

DTSO Kadın Meclisinin tüzüğü ve seçim takvimi belirlendi

Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası, Kadın meclisi kurucular kurulu tarafından hazırlanan kadın meclisinin tüzüğü ve seçim takvimini deklare etti.

DTSO Kadın Meclisi odamız toplantı salonunda düzenledikleri basın toplantısıyla Kadın Meclisinin tüzüğü ve seçim takvimini kadınlar ve basınla paylaştı. Toplantıya DTSO Kadın Meclisi Kurucular Kurulu, DTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı. Kadın Meclisi adına açıklamayı okuyan Yönetim Kurulu Üyemiz Nevin İl, DTSO’nun kadınların ekonomik alanda güçlenmesini ve karar mekanizmalarına katılımını desteklemeyi amaç edindiklerini belirtti. İl, DTSO bu yöndeki çalışmalarının ilk adımı olarak kendi bünyesinde bir Kadın Meclisi kurmaya karar verdiğini söyledi.

“DTSO Kadın Meclisi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi”

DTSO Kadın Meclisi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini dile getiren İl, “Bilindiği üzere, toplumsal cinsiyet eşitliğinin en belirgin dengesizliği ekonomik alanda görülmektedir. Ülkemizde, kadın girişimci sayısı oldukça düşük olduğu gibi, ekonomik alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının karar alma organlarında da kadınlar yok denecek kadar azdır. DTSO, kadınlara ekonomik alanda yaşadıkları zorluklar ve özgün sorunlarının üstesinden gelecek desteği vermeye kararlıdır. Bu amaçla, ülkemizdeki tüm diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek olmak üzere aktif, karar alıcı ve yetkili kadın girişimci sayısının artırılması ve kadın üyelerin karar alma mekanizmalarına katılımını teşvik amacıyla kendi bünyesinde bir Kadın Meclisi kurarak yeni bir kurumsallaşmaya gitmektedir” dedi.

İl, “Diğer ülke örneklerini incelediğimizde, genellikle kadınların erkeklerin hâkim olduğu sivil toplum kuruluşlarına paralel, sadece kadınların üye olduğu ticaret ve sanayi odaları kurduğunu görüyoruz. DTSO ise kadın-erkek eşitlikçi bir bakış açısından hareketle, kadınların kendi bünyesinde güçlenmesini ve yönetim organlarında kadın-erkek birlikte çalışmayı hedeflemektedir. DTSO bünyesinde kadın girişimcilerin ve kadın sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde hazırlanan Kadın Meclisi taslak tüzüğü 18 Ekim 2018 tarihinde DTSO Meclisi tarafından onaylanmıştır” şeklinde konuştu.

İl, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Kadın Meclisi DTSO’ya kayıtlı aktif kadın üyelerin katılımı ile 05 Nisan 2019 tarihinde yapılacak seçimle belirlenecektir. Bu seçimde 48 kişilik Kadın Meclisi ve sonrasında meclisin kendi içinden 7 kişilik bir yürütme kurulu seçilecektir. Ayrıca DTSO bünyesinde kadınların katılımı ile bir Yüksek İstişare Kurulu oluşturulması hedeflenmektedir.

5 Nisan tarihinde yapılacak seçimlere seçmen olarak katılacak kadın üyelerin listesi 25 Şubat’tan itibaren Odamızdan temin edilebilir. Kadın Meclis üyeliğine aday olmak isteyen kadın üyeler ise 25 Mart 2019 tarihine kadar Odamıza başvurabilirler.

Kadın Meclisi seçim sürecini DTSO organlarında yer alan ve Meclis tüzük çalışmalarını da yürüten Kurucular Kurulu organize edecektir. Kurucular Kurulu, seçim döneminde aday olmak isteyen kadınların desteklenmesi, Kadın Meclisi’nin tanıtımı ve seçimlerin şeffaf, tarafsız ve kadınların aktif katılımı ile yürütülmesini sağlayacaktır.

Kurucular Kurulu olarak Kadın Meclisi hazırlık çalışmalarında bizlere destek sunan DTSO Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı nezdinde DTSO yönetim kurulu ve meclisine, işbirliği sağladığımız kadın sivil toplum kuruluşlarına ve emeği geçen Şemsa ÖZAR ve destek sunan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

DTSO Kadın Meclisi Kurucular Kurulu

Cahide AKBEY – DTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

Ferda CEMİLOĞLU – DTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

Gülşen DURAN – DTSO Meclis Başkan Yardımcısı

Hediye ATAY – DTSO Meslek Komitesi Başkanı

Nevin İL – DTSO Yönetim Kurulu Üyesi

Ruşen YILMAZ – DTSO Meslek Komitesi Üyesi

Sevim VURAL – DTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyesi

Songül BULDİ – DTSO Meslek Komitesi Üyesi

Zülal KOÇ – DTSO Meslek Komitesi Başkanı

Leave a Reply