Diyarbakır Gurme Fuarı Kapılarını Açtı

Gurme 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı düzenlenen törenle açıldı. DTSO’nun ev sahipliği yaptığı, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan ve 4 gün boyunca devam edecek fuara 28 ilden 112 firma katılıyor.Açılışta konuşma yapan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır’ın artık fuar kenti haline geldiğini ve birçok değişik içerikle düzenlenen fuarların yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Kaya; sahip olduğumuz yöresel lezzetleri sunmamız gerektiğini, bunun da en iyi fuarlar aracılığıyla yapılacağını söyledi.
Daha sonra konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır’ı fuarlar aracılığıyla herkese tanıttıklarını söyledi.
Onur konuğu olan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Diyarbakır’da fuara katılmaktan mutlu olduklarını ve bu yolla dayanışmayı güçlendireceklerini ifade etti. Takva, temel değerlerimize sahip çıkıp güçlü ticari bağlar kurmak gerektiğini söyledi.
Açılışta kurdele yerine 21 metrelik örgü peyniri kesildikten sonra protokolde yer alanlar kenttin tarihi figürleriyle süslenmiş olan kadayıfı da keserek ziyaretçilere ikram etti. Yöresel ürün tescili yapan firmalara sertifikaları dağıtıldı.

Yorum Yaz