Kaya: “DTSO Kadın Meclisi’yle Örnek Model Oluşturuyoruz”

DİKAD’ın düzenlediği 1. Ekonomi Kadın Zirvesi gerçekleşti. Zirvenin “Bölgesel Kalkınma Politikaları” oturumunda konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ilk başta bu zirveyi gerçekleştirdiği için DİKAD ve bu tür çalışmalar yapan DOGÜNKAD’a teşekkür ederek, DTSO olarak çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve destek verdiklerini söyledi. Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakanımız da ifade etti, kuşkusuz girişimcilik çok önemlidir. Biz DTSO olarak girişimciliği desteklemeye önem vermekteyiz. İŞKUR kayıtlarına göre 2013-2018 yılları arasında %50 yakın kadın girişimci oranı var. Kadınların nüfusun yarısını oluşturmasına rağmen, hangi sektöre bakarsak bakalım kadınların oranı daha düşük. Genel olarak tarım sektöründe yoğunlaşmış durumda. Düşük seviyede bir ekonomiye katılım olduğunu söyleyebiliriz.”
Kaya, hükümetin son dönemde hangi teşvik politikası açıklanırsa açıklansın kadına ekstra pozitif ayrımcılık sağlayan uygulamalar yapmasına rağmen neden somuta giden bir şeyler elde edemiyoruz diyerek, şu önerilerde bulundu: “Evet bunlar var. Bunların olmasına rağmen neden somuta giden bir şeyler elde edemiyoruz. Evet, genel olarak bu tür politikalar ve yapılar kadının karar mekanizmasındaki temsiliyetinde ki yetersizliğinden ve ikincisi de bu programların daha çok erkek eksenli hazırlanmasından kaynaklı. Kadınların tek başına hazırladığı programlar değil. Bundan dolayı DİKAD’ın bu zirvesini önemsiyoruz.”
Kaya, yeni yöntemler geliştirmek gerektiğini ifade ederek TOBB’nin 20 delegesinin olduğu, bunlardan bir tanesi bile kadın olmadığı örneğini verdi. Kaya, mutlaka kadının yöneten konumuna gelecek yapılar kurmak lazım. Bunu da erkeklerin çoğunlukta olduğu yapılar içinde değil, kadınların tamamen kendilerinin içinde olduğu yapıların kurmanın doğru olduğuna inandığını belirterek, DTSO olarak Kadın Meclisi çalışması başlattıkları ve kadınların tüzüklerini hemen oluşturduklarını söyledi. Bunun TOBB’ne örnek bir model olmasını istediklerini, son 10 yılda %2 bir kadın temsiliyet artışı olduğu ve bunun beklenen seviyeye gelmemişse yeni bir yöntem denemek gerektiğinin altını çizdi. Kaya Kadın Meclisi hakkında şöyle konuştu: “Kadın Meclisi ilk toplantılarını yapıp, meclis gündemine getireceklerdir. Başkanını sürekli odada görüyorum. Sizleri de o meclise davet ediyorum. O mecliste kadın meclisiyle birlikte sizi ağırlayacağız. Kadının bir yerde seçilmekte zorluk çektiği yerlere yerleşerek, irade seçilebileceği olanları kendisi yaratacak.”

Yorum Yaz