IFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti

Dünyanın 7. büyük hazır giyim üreticisi olan Türkiye’nin, karma hazır giyim fuarı eksikliğini gidermek amacıyla 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında TÜYAP işbirliğiyle İFEXPO Fuarı düzenleniyor. Sektöre önemli katkı sağlaması beklenen İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti.

Novotel Diyarbakır’da gerçekleşen toplantıda DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya bir konuşma yaptı. Kaya, kentlerin gelişimi için sanayinin önemli olduğunu ama bu sektörlerin de şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmesi gerektiğini ifade ederek, aksi takdirde seçilen yanlış sektörün daha sonra sıkıntılar doğurabileceğini belirtti. Kaya, her şehrin farklı bir sektör önceliği olduğunu, Diyarbakır’ın birçok sektöre açık olduğunu vurguladı.

Kaya, Diyarbakır’da kamu kuruluşları ve STK’larla ortak bir akılın oluştuğu, birlikte işlerin yapıldığını söyleyerek tekstil alanında da DTSO’nun her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti. Kaya, oluşturulan Tekstil OSB’nin doluluk oranın istedikleri seviyeye geldiğini, bunda paydaşlarının emeklerinin olduğunu ifade etti.

Kaya, son olarak Diyarbakır’ı fuar üssü yapmak istediklerinin altını çizdi.

GÜNTİAD Başkanı İhsan Uğurlu, Diyarbakır’da da hazır giyim fuarı yapmak istediklerini söyledi.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, OSB hakkında bilgi verdikten sonra Diyarbakır’ın pamuk kenti olduğunu ama buna rağmen henüz tekstil alanında istedikleri seviyeye ulaşamadıkları ifade ederek, bu sektörün artı değere dönüştürülerek Diyarbakır’a verilmesi gerektiğini belirtti.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, fuarların vitrin olduğunu, bu yolla pazarın tanınabileceğini ifade etti. Türkiye’nin hazır giyimde 7. büyük güç olduğunu, bunu artırmak için de üreticileri ihracata yönlendirmek gerektiğini söyledi.

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, düzenledikleri fuarlar hakkında bilgi verdikten sonra şehirlerin gelip gidenleriyle değer oluşturduğunu, fuarların da bunda başat rol oynadığını ifade etti. Ünal, düzenleyecekleri hazır giyim fuarıyla amaçlarının; hazır giyim için Türkiye’yi merkez yapmak ve hazır giyim kurumları oluşturup, bunları sürdürülebilir kılmak olduğunun vurguladı.

Yorum Yaz