Duyurular
enkutr

DTSO’dan İnşaat Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı

DTSO, Diyarbakır Güç Birliği A.Ş. oluşturulması ve Yap-Sat ve Taahhüt sektörünün sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir çalıştay düzenledi. Bugün düzenlenen çalıştayda inşaat sektörünün sorunları değerlendirilip çözüm önerileri geliştirildi.Açılış konuşmasını yapan DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, bu çalıştayla birlikte inşaat sektöründeki sıkıntıları tespit edip çözüm önerileri getirebileceklerini söyledi. Mevcut olan sıkıntılara çözüm olarak güç birliğini öneren Birtane, bu sayede bir çok sorunun ortadan kalkacağını belirterek, DTSO öncülüğünde sorunların çözümü için yetkili kişi ve kuruluşlarla görüşme yapacaklarını ifade etti.
Daha sonra konuşma yapan DTSO başkanı Mehmet Kaya, en büyük hedeflerinin Diyarbakır’da her sektörde güçlü yapılar oluşturmak ve bunları ortak bir çatıda toparlamak olduğunu, güç birliğinin önündeki engellerin aşılması gerektiğini söyleyerek, bu şekilde herkesin kazanacağını belirtti. Kaya, başarılı olmuş güç birliği şirketlerinin mevcut olduğuna dikkat çekerek, güç birliğinin illaki aynı sektörlerde olmasına değil, değişik sektörlerden de olabileceğini söyledi.
Hüseyin Telek çalıştayda “İnşaat Sektöründe Yurtdışı Fırsatları (Rusya)” konulu konuşmayı gerçekleştirdi. Telek, ilk başta Rusya’nın ekonomik durumu hakkında genel bilgi verdikten sonra, Rusya’nın büyük bir gelişme gerçekleştirdiğini ifade etti. Bu açıdan başta inşaat sektöründekiler olmak üzere bütün girişimciler için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi.
“Diyarbakır ve Türkiye’de Güç Birliği Deneyimleri ve Diyarbakır Güç Birliği A.Ş. Oluşumu” konulu konuşma yapan Süleyman Odabaşı, teknolojik gelişmelerle birlikte ticaret ve ekonominin büyük fırsatlar doğurduğunu ve bunun güç birliğiyle daha ileri bir seviyeye taşınabileceğini ifade etti. Güç birliğiyle birlikte fırsatların daha mümkün hale geldiğine dikkat çeken Odabaşı, yeni olanın güç birliği olduğunu ve bunun denenmesi gerektiğinin söyledi. Odabaşı, farklı sektörlerdeki firmaların da güç birliği yapabileceklerini söyleyerek, “tek başına hiç bir zaman güçlü ve sermaye sahibi olamayız” dedi.
En son olarak da DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane moderatörlüğünde, “Yap-Sat ve Taahhüt Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” konu başlıklı soru cevap bölümü gerçekleştirildi. Bu bölümde katılımcılar sorunları Yap-Sat ve Taahhüt sektörünün sorunlarını dile getirip çözüm önerileri sundu.

Yorum Yaz