Altın Elma Ödül Töreni Gerçekleşti

Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu (FIJET) tarafından Diyarbakır’a verilen Altın Elma ödül töreni gerçekleşti.
Ödül töreninde; DTSO, DESOB, Ticaret Borsası ve diğer bileşenler adına açıklama yapan DTSO başkanı Mehmet Kaya, ilk başta katılımcılara ve Diyarbakır’ı ödüle layık gören seçici kurula teşekkür etti.Kaya, ödüle layık görülmekten onur duyduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim gibi tarihsel ve kültürel bir miras üzerine kişiliğini oluşturmuş şehirlerde konuklar misafir edilmez; “Ağırlanır” biz kapımızı çalan, bizleri ziyaret eden herkesi ağırlamayı onlara ihtimam göstermeyi öğrenerek büyürüz. Misafir bizim için kıymetli bir emanettir. Onun sadece yemesi içmesi ve yatması önemli değildir. Misafir bizim kültürümüzde aynı zamanda canından ve güvenliğinden de sorumlu olduğumuz bir değerdir bizim için. Onun için misafirimiz bizden bir şey istediğinde deriz ki “Başım gözüm üstüne” bu tabir kendi içinde derin bir metaforu barındırır.”
Kaya, şehrinin barındırdığı; tarihsel, kültürel, manevi değerlerle Diyarbakır’ı diğer şehirlerin gıpta ile baktığı kültürel ve ekonomik modele dönüştürmeye karalı olduklarını ifade etti.
Kaya, konuşmasının devamında verilen bu ödülün şehre verilmiş önemli bir ödül olduğunu, Diyarbakır’ın turistik bir ekonomik modele dönüşmesinde bu ödülün kendilerini ve yatırımcıları motive ettiğini belirtti.
Daha sonra konuşma yapan ATURJET başkanı Delal Atamdede, turizmin önyargıları ortadan kaldırarak herkesi bir birine yakınlaştırdığını söyleyerek turizmin Oscar’ı kabul edilen ödülün; misafirperverliği, hoşgörüsü, tarihi kültürel değerleriyle Diyarbakır’a verildiğini söyledi.
FIJET başkanı Tijani Haddad, yaptığı İngilizce konuşmada turizmin öneminden bahsederek ortak mirasın korunması gerektiğini söyledi.
Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ödülü FIJET başkanı Tijani Haddad’tan almasından sonra yaptığı konuşmada bu ödülle birlikte önemli kazanımlar sağlayacaklarını söyleyerek bu ödülün Diyarbakır’ı dünyaya tanıtma konusundaki hedefleriyle örtüştüğünü söyledi. Güzeloğlu, Diyarbakır’ın 33 medeniyetin bakiyesi olduğunu belirterek bu değerlerin taşıyıcıları olduğunu belirtti.
Tören, plaketlerin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Yorum Yaz