Buradasınız: HaberlerEkonomi Bakanlığı Bilgilendirme Toplantısı DTSO’da Gerçekleştirildi

Ekonomi Bakanlığı Bilgilendirme Toplantısı DTSO’da Gerçekleştirildi

Ekonomi Bakanlığı’nın Diyarbakır’a yaptığı ziyaret kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirildi. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, Başkan Yardımcısı Metin Aslan, DTSO Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda çok sayıda kurum ve şirket yetkilisi de hazır bulundu.  

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar yapmış olduğu açılış konuşmasında kent olarak bütünsel kalkınma anlayışıyla çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirterek, bu bağlamda öncelikli alanlarının da ihracat ve üretim olduğunu dile getirdi. Bu çalışmaları gerçekleştirirken girişimcilerin karşılaştıkları sıkıntılara değinen Sayar özellikle finansman maliyetleri ve finansmana erişim noktalarında ciddi sıkıntıların yaşandığını belirtti. 

Sayar sözlerine şöyle devam etti: “Faiz oranlarının yüksekliği, yatırımcılardan istenen ipotekler ve ipotek değerlerinin normal değerlerinin çok daha altında belirlenmesi, yatırımcılar açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor,  buna dair çalışmalar yapılmalı. Bunun yanında teşvik kapamaları da bürokratik süreç anlamında zaman alıyor, bu durum da yatırımcıların sıkıntı yaşamalarına sebep oluyor.” 

Sayar, İl olarak gerçekleştirilen ihracatın büyük kısmının Ortadoğu pazarı ve Irak’a yapıldığına değinerek, özellikle Irak referandumu sonrası ihracat oranlarında ciddi düşüşler yaşandığını belirtti. Irak hükümetinin uygulamış olduğu vergi arttırımı ve İran’ın bu pazara girişiyle bölge ihracatında düşüş yaşandığını söyleyen Sayar bu konuda da çalışmalar yapılası gerektiğini sözlerine ekledi. 

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise yapmış olduğu konuşmada, karar vericilerin alandakilerle görüş, fikir ve tecrübe paylaşımı açısından, gerçekleştirilen organizasyonun çok önemli olduğunu belirtti. Ülkenin gelişmesine ve kalkınmasına bu tür çalışmaların önemli katkılar sağlayacağını belirten Güzeloğlu şunları söyledi. “Geleceğe doğru kararlı yürüyüşümüzde ekonomik ve sosyal kalkınma en önemli hedefimiz ve önceliğimiz. Bu perspektifte bütün bileşenlerin aynı bakış açısına sahip olması gerekiyor. Türkiye ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden. Ülke ekonomimiz G20’de birinciliğini ilan etti. Bu başarı üretenlerin başarısıdır. Bütün iç ve dış engellere, ihanet şebekelerine rağmen büyüme anlamında çok önemli yol kat ettik. 2017 yılında yüzde 7.4 oranında büyüme gerçekleştirdik.” 

Bu büyüme oranının hemen yanında zikredilmesi gereken en önemli unsurun bilgi ve iletişim sektöründeki büyüme oranı olduğunu belirten Güzeloğlu Bilgi ve iletişim sektöründeki büyümenin %12.4 olduğuna dikkat çekti. Ekonomik büyümenin gerçekçi ve reel olmadığı iddialarına en iyi cevabın bu olduğunu söyleyen Güzeloğlu, Bilgi ekonomisi çağında olduğumuza değinerek e-ticaretin artık doğrudan ticaretin yerinin aldığını söyledi.  

Bu büyüme perspektifi içerisinde Diyarbakır’ın da büyüdüğünü belirten Vali Güzeloğlu; “Diyarbakır’ın potansiyelini doğru anlamak bu potansiyelin dinamiklerini doğru tanımlamak ve doğru yaklaşımlarla bunu kazanıma taşımak en önemli hedefimiz olmalıdır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ekonomi Bakanı Müsteşar Yardımcısı Hüsnü Dilemre ve çalışma ekibi, devlet yardımları, yatırım teşvikleri, büyüme oranları ve teşvik destekleri gibi konularda katılımcılara bilgilendirmeler yaptılar. 

 

 

Kredi Garanti FonuTürk Standartları Enstitüsü

iwc replica watches Replika Saatcppe elbiseReplika Saatgelinlik