Buradasınız: HaberlerDenizli, İzmir ve İstanbul’da Diyarbakır’ın tekstil sektöründe yatırım avantajları anlatıldı

Denizli, İzmir ve İstanbul’da Diyarbakır’ın tekstil sektöründe yatırım avantajları anlatıldı

Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği bünyesinde yürütülen Dezavantajlı Kişilerin Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe İstihdamı Projesi kapsamında 02-07 Ekim 2017 tarihleri arasında tekstil iş gezisi düzenlendi. Denizli, İzmir, Bursa ve İstanbul illerini kapsayan 5 günlük iş gezisine GÜNTİAD, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan yetkililer ve proje kapsamında mesleki eğitim ve girişimcilik eğitimlerinden yararlanan kadınlar katılım sağladı.

GÜNTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İhsan OĞURLU, DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü PERVANE, GÜNTİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şefik ÖDİL ve yönetim kurulu üyeleri Cahit DURAN, Ahmet ALKAN, Kerim ÜNVER, Devrim ÇAKMAKÇI ve Mehmet DALKIRAN’ın yer aldığı heyet gezi kapsamında; Diyarbakır ilinin yeni kurulan tekstil ihtisas OSB, işgücü potansiyeli, pamuk üretimi, teşvikler vb. gibi avantajlar ile tekstil ve hazır giyim sektöründe yatırımlara hazır olduğunu, bölgeye ilişkin mevcut güvenlik algısının yatırımları olumsuz etkilediği, ancak yerelde gerçekleşecek yatırımların herhangi bir güvenlik sorunu ile karşılaşmadığını, uzun yıllardır ilde sektörde üretim yapan işletmelerin ve atölyelerin bulunduğu, iş ortaklıklarının sağlanması için uygun yerel ortakların var olduğunu ve yatırımcılar için yerelde tüm kurumlar işbirliğinde her türlü desteğin sunulduğunu belirterek, görüşme yaptıkları kurumları ve üyelerini yatırım için bölgeye davet etti.

İş gezisi kapsamında 03.10.2017 tarihinde Denizli ilinde Gama Tekstil, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği ile görüşmeler yapıldı. 

Denizli İhracatçılar Birliği’nde Diyarbakır heyetini Birlik başkanı ve aynı zamanda TİM Başkan Vekili Süleyman KOCASERT karşıladı. Sektörün bölgede son yıllarda geliştiği, önemli yatırım avantajları sunduğu belirtilerek, sektörde önemli deneyimlere sahip olan Denizli ile sürekli bir işbirliğinin sağlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

İş gezisinin 2. Gününde İzmir ilinde Sun Tekstil A. Ş. firması ve Ege Giyim Sanayicileri Derneği ziyaret edildi. Sun Tekstil A.Ş.’de şirket yönetim kurulu üyesi Günseli ÜNLÜTÜRK ile görüşüldü, şirket hakkında bilgi alınarak, üretim tesisleri gezildi. 

İzmir’de firma ziyaretinden sonra Ege Giyim Sanayicileri Derneği ziyaret edilerek Yönetim Kurulu Başkanı Atınç ABAY, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyelerinin katılımı ile bir görüşme yapıldı. Diyarbakır heyeti ve EGSD üyesi firmalar çalışma alanları hakkında bilgi verdikten sonra, ön çalışma ziyareti olarak tanımlanan bu ziyaret sonrasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yatırım ve iş ortaklıkları yapmak isteyen firmalar ile bir araya gelinmesi ve ortak toplantı yapılması kararı alındı. EGSD ve üyeleri Diyarbakır’a davet edildi. 

5.10.2017 tarihinde, iş gezisinin üçüncü gününde Bursa ilinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na ait eğitim merkezi ziyaret edildi. BTSO’ya ait Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ni ziyaret eden heyet, merkez çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

6.10.2017 Cuma günü, iş gezisinin dördüncü gününde İstanbul’da öncelikle Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ile bir görüşme yapıldı. Görüşmeye Dernek Başkanı Şeref FAYAT ve dernek üyesi firmalar katılım sağladı Yapılan değerlendirmelerden sonra sürekli görüşmelerin yapılması, bölgeye gelemeyen firmalar ile de iş ortaklıklarının geliştirilebileceği, bunun için TGSD ve yerelden GÜNTİAD; DTSO ve Kalkınma Ajansı arasında görüşmelerin sürdürülmesi gerektiği belirtilerek, TGSD’nin Diyarbakır ziyaretinin organize edilmesi karara bağlandı. 

TGSD ile yapılan görüşmeden sonra İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri ile görüşme yapıldı. Yapılan görüşme sonucunda İTKİB’in yönetim kurulu toplantısını Diyarbakır ilinde yapması, geliştirilen önerilerin Diyarbakır ilinde görüşülmesi ve işbirliği sağlanmasına karar verildi.

Daha sonra İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu ile akşam yemeğinde bir araya gelindi. Yapılan görüşme sonucunda İTHİB’in üye firmaları ile birlikte Diyarbakır’ı ziyaret etmesi ve yerinde incelemeler yaparak, işbirliklerinin sağlanması kararı alındı. 

İş gezisinin 5. Gününde Diyarbakır ilinde iplik ve örme yatırımı yapan Ünteks firmasının Çorlu’daki örme, boyama ve baskı işletmeleri gezildi. 

 

Kredi Garanti FonuTürk Standartları Enstitüsü

iwc replica watches Replika Saatcppe elbiseReplika Saatgelinlik